Webdesign

Zdravím,
vítejte v sekci věnovaný webový tvorbě, především pak grafický stránce webových stránek. Hned zezačátku bych chtěl zdůraznit, že nejsem žádnej programátor a v budoucnu se cestou programování ani nehodlám vydávat (VŠE FIS jsme proto taky odmítnul). Na gymplu jsem se sice naučil něco málo v Pascalu, ale to nestojí za řeč. Při svý "práci" tak nejradši využívám základní dovednosti - html, css, občas něco z javascriptu a php, aby se neřeklo. Nejradši pak mám jednoduchej PSPad a ke grafice IrfanView, Paint.NET, GIMP, případně Adobe Lightroom.

Baví mě kreslit, vymejšlet, kombinovat, hrát si s barvama, náladama a možnostma grafickýho designu (na VŠUP mě bohužel nevzali, ale můžu to dělat aspoň jako amatér). I proto původně vznikly tyhle stránky (a mnoho dalších). Snažím se to dělat hlavně pro sebe, bavit se tím, a když občas příjde někdo s prosbou o výpomoc, rád spolupracuju i s dalšíma lidma. Nemyslím si, že bych byl kdovíjak zkušenej, ale dokud mě to baví, nevidím důvod proč si takovej koníček neponechat. Filiweb už provozuju od roku 2005 a pořád mě to baví... samozřejmě občas víc, občas míň.

Trochu do historie

Webová prezentace Filiweb je docela hezkou ukázkou toho co umím. Základní kostra je vytvořená v html, sem tam nějaká drobnost v javascriptu a php. To všechno je doplněný osobním a originálním designem (kdysi jsem některý nadpisy dokonce kreslil ručně a skenoval je do počítače). Nebylo to ale takový vždycky a tady mám hned několik ukázek jak se Filiweb měnil...

Původní nápad udělat si vlastní webové stránky přišel někdy v květnu 2005, kdy jsem se pomaličku začal učit html a css. Tenkrát jsem to docela žral (bohužel poprvé a naposled), takže jsem se toho za docela krátkej čas naučil poměrně hodně.

Stačilo to na můj první návrh. Chtěl jsem tenkrát navodit lehce tajemnou atmosféru a myslím, že se mi to i docela povedlo. Problém byl ale v tom, že bylo písmo dost nečitelný a celkově to vypadalo chaoticky. Problém čitelnosti jsem vyřešil druhým návrhem, který měl jasně bílý písmo a pozadi, který jsem sehnal z Windows (možná někdo pozná okno). Tento design nebyl zas tak špatnej, ale chtělo to nějakou formu, nějakej rámec. Ten přišel ve třetím, zeleno-bílým návrhu. Menu bylo ve zvláštním rámečku, který byl pořád na stejným místě a měnil se pouze obsah v bílým rámečku na zeleným pozadí. To už vypadalo opravdu svěže a docela i promakaně, ale zanedlouho se objevil problém s načítáním jednotlivých sekcí. Obsah byl totiž v jiným framu než menu a tak se lidem běžně načítal jen obsah bez možnosti kamkoliv ze odtamtud pohnout. Bylo třeba kompletně překopat stránky...

Někdy začátkem roku 2006 jsem pro Filiweb vytvořil design, který byl v tyrkysových barvách, menu bylo oddělený od obsahu, ale zobrazovalo se na každý podstránce. Od této verze už se pak Filiweb měnil jenom v detailech (vždycky se měnilo jenom menu) a vydržel v podstatě téměř dva roky, což bylo na tu dobu skoro neuvěřitelný. Pod tyrkysovým designem taky Filiweb zažil svou největší slávu co do počtu návštěvníků. Běžně se stávalo, že stránky navštívilo i 150 lidí denně a v době největšího úspěchu dokonce 200 denně. Zapřičiněno to bylo jak tím, že jsem jakžtakž udržoval 20 funkčních sekcí, tak taky tím, že jsem v sekci Hudba měl nasáčkovaný desítky interpretů a v patičce slovo "MP3 ke stažení zdarma" (tehdy to byla reklama na nějakej další hudební server). Člověk by nevěřil, jak dokáže fulltextové vyhledávání příšerně zkreslit výsledky... a tak na moje stránky denně chodily desítky lidí, který ale bohužel nenašly ani trochu to co hledaly.

Od roku 2008 se píše novodobá historie Filiwebu. Kromě kompletního překopání grafiky se stala i další důležitá změna a tou bylo přestěhování na vlastní doménu, tedy filiweb.cz. Novým designem jsem se tak trochu vrátil do dob minulých, kdy stránky neměly žádný okraje, ale jinak Fiiweb postoupil na vyšší úroveň. Kombinací html a php jsem vytvořil jednoduchej a dobře upravovatelnej web a všechny nadpisy byly poprvý nakreslený ručně (a do počítače dopraveny až skenerem). V pozdějších fázích se menu několikrát měnilo a jelikož už ta "volnost" přesáhla svou mez, přidal jsem na stránky i postranní lišty a bílý ozáření.

Další radikálnější změna byla způsobena koupi novýho foťáku - zrcadlovky. V červenci 2011 jsem stránky mírně obsahově osekal a zaměřil jsem se hlavně na fotografii. A změny doznal i design. Jelikož mi přestal fungovat skener, našel jsem si na jedněch šikovných stránkách (dafont.com) písmo, který ve mně evokovalo takový nějaký architektonický, umělecký cítění a použil ho kde to šlo.

Na podzim roku 2012 jsem opět pocítil touhu stránky trochu vylepšit. Písmo mi připadalo až moc mohutný, design celkově až moc černo černý a celkově mi Filiweb připadal "pořád trochu dětinskej". I přes všechny snahy jsem v tom pořád viděl mladýho středoškoláka, kterej se chce pochlubit, co všechno umí. Taky jsem usoudil, že už je na čase zahodit název Filiweb a začít vystupovat pod vlastním jménem. Cílem bylo udělat reprezentativní melancholický až mírně tajemný stránky vysokoškoláka - fotografa. Původní struktura obsahu zůstala relativně stejná, ale konečně - poprvý za osm let jsem se rozhodl přejít na širší formát stránek (tedy z 800 na 1024px). K tomu jsem přidal úvodní fotku, zajímavý pohyblivý menu a předposlední verze byla na světě. A vydržela dlouhých 7 let...

Je docela vtipný jak vývoj (alespoň mého webu) funguje v cyklech ;-) Původní červený a tmavě modrý stránky byly bez okrajů, zelený a tyrkysový stránky okraje měly, první černá verze byla zase bez okrajů, které jsem ale zanedlouho přidal a udržel je i v šedivé verzi. No a světe div se, poslední redesign okraje opět opouští a nechává obsahu trochu větší volnost. Snaha u posledního designu je rozhodně o co největší minimalismus a to co do formátu, tak do obsahu. Zatímco poslední šedivá verze měla stále 5 sekcí, nová verze už má skutečně jen 3+1, z čehož ta +1 je jen uvodní obrazovka. Trochu jsem zneužil fontu, který používáme v práci (protože se mi fakt líbí) a pokusil se po 7 letech o repas a redesign se vším všudy.

A dnes?

V současný době defacto spravuju troje stránky. Svoje osobní, mámě její masážní a pak tu máme jednu spíš jen online prezentaci našich chlastacích víkendů na chatě ;-)
Všechny tři dohromady zabírají opravdu minimum jakékoliv práce, takže kdyby někdo potřeboval pomoct, stačí říct. Pracuju za pivo nebo čokoládu.

Kreativní blbnutí