12.1.2012

Skloubil jsem zkoušky, učení, focení a učení

Po extrémně krátkých vánočních a silvestrovských svátcích (kdy jsem se ovšem velice pečlivě vyhýbal jakýkoliv škole) mě nakonec učení přecejen dohnalo. Můj poslední pořádnej semestr na bakaláři, můj první semestr v roli "fotografa" (Economixu) Jenže ono není učení jako učení...

Tohle, v pořadí už pátý, zkouškový je překvapivě nejtěžší, co jsem kdy zažil... a to mám tu nejhorší zkoušku z Finančních teorií, institucí a politiky ještě před sebou. I když už jsem měl těžší předměty, víc předmětů i narvanější zkouškový, nikdy jsem v podstatě nebyl pod tlakem udržet si nějakej průměr. A to mi prostě nesedí. Letos poprvý totiž naše zlatá fakulta zavedla nový podmínky pro přijetí na magisterský studium. K maximální dýlce 6. semestrů a dokončení studia bez přidělených extra kreditů přibyla ještě třetí důležitá podmínka... mít průměr všech známek za těch pět semestrů do 2,0. A to je, alespoň podle logiky věci, problém pro přibližně polovinu mých spolužáků. Holt MŠMT dalo míň peněz, tak si škola víc vybírá. Já mám sice to štěstí, že se zatím držím nad touhle hranicí, ale rozhodně se to podepsalo na mojí nervozitě. No ale což, prozatím mi dvě jedničky ze dvou 6 kreditových předmětů dávají to privilegium spát sladce.

Když jsem ale v úvodu mluvil o tom, že není učení jako učení, měl jsem tím na mysli účení focení. Přesně řečeno, minulou neděli jsem se zůčastnil svýho prvního fotografickýho kurzu. "Začínáme se zrcadlovkou" sice zní, jako by to bylo pro úplný dementy a nic novýho mi to nemohlo přinéstnepřineslo, ale překvapivě tomu tak nebylo. Naopak většina z cca 10 účastníků měla se zrcadlovkou větší či menší zkušenosti. Někteří pánové dělali chytrolíny, některé dámy naopak působily, s prominutím, poněkud tupě. Celkově se mi ale ten kurz líbil - naučil jsem se i několik nových věcí a osvěžil ty už naučené. Fotograf Lukáš Konvička (mimochodem super svatební fotograf i člověk) nás zasvětil do vnitřku foťáku, základních veličin důležitých při focení (clona, čas, ISO) a něco málo jsme si i přímo na místě vyzkoušeli. Takže nejen že se pilně učím do školy, pilně se taky učím fotit... aby ze mě byl jednou véééélkej fotograf =) Teď už zbývá jen naplánovat návštěvu výstavy Czech press foto a taky návštěvu dne otevřených dveří VŠUP, ateliéru fotografie... vřele doporučuju, ale o tom zase příště.