24.1.2013

Čtvrtina inženýra hotová, hurá na Erasmus !!

Leden už se pomalu blíží ke konci a za mnou je první zkouškový období magisterskýho studia. Tedy alespoň prozatím... pět zkoušek hotových z čehož jeden takovej menší očistec a z dvou pořád chyběj výsledky. Nicméně napsáno jest a pokud se něco nepovedlo... hmm... smůla. Zejtra mizim na víkend chlastati a pak frrrrrrr do Itálie. Ani nevím, jestli jsem se tady o tom někdy zmiňoval, ale ve středu frčím na pět měsíců na Erasmus do Milána. Prestižní soukromá ekonomická univerzita Luigi Bocconi, AC Milan, Duomo, La Scala, Vittorio Emanuelle, druhý největší město Itálie už čeká... pro tyto stránky to znamená především příval italsky laděných fotek, ale určitě taky spoustu nových sepsaných zážitků.

Chtěl bych říct, že bylo moje 7. zkouškový na VŠE a 1. na magistru alespoň trochu jiný než těch předešlých šest, ale to bych musel lhát. Nebylo ani nijak výrazně těžší ani nijak výrazně komplikovanější nebo víc na úrovni. Samozřejmě, Ekonomie 2 byla mnohem těžší než Ekonomie 1, ale na druhou stranu třeba Světová ekonomika II. byla oproti jedničce mnohem lehčí (ikdyž za to asi částečně může Hnát, kterej nás loni fakt vydusil). Za nejtěžší zkoušku a takovej malej očistec můžu tentokrát rozhodně označit právě již zmiňovanou Ekonomii 2. Průběžný testíky před třema rokama zabraly jeden večer, tentokrát celý odpoledne. Velký testy z makra tehdy zabraly jedno odpoledne, tentokrát 2 dny. A jako by toho nebylo dost samo o sobě, ten předmět je konstruovanej naprosto příšerně. Dvě hodiny se probírá mikro a hned na to dvě hodiny makro a člověk v tom má ještě větší bordel. Z makra se navíc vůbec necvičí, takže je to vlastně takový samostudium. Během semestru jsem se nenaučil vůbec nic a vždycky jen trpěl před testama a zkouškou. To jsem na ten kurz ani chodit nemusel a stačilo si doma otevřít knížku a číst si. Nicméně, i přes četný stížnosti od studentů a nadávky na FB, většina z nás to nakonec nějak zvládla a opravdu si oddychla, že nám to ze státnic vyškrtli.
Co se dál týče základů mezinárodních vztahů a politologie, mezinárodní marketingový komunikace, světový ekonomiky II. a mezinárodní ekonomie II., nedá se říct, že bych tomu věnoval kdovíjak moc času. Mezinárodní ekonomii II. jsem například věnoval jeden jedinej den a marketingový komunikaci všeho všudy doknce jen asi 4 hodinky (vzhledem k tomu, že z toho ještě nemám známku, tak doufám, že jsem to s tou leností a sebevědomím zase nepřehnal). All and all... nebylo to nic, co bych nepřežil ani na co bych do smrti vzpomínal.

Důležitý ale teď je, že je hotovo a že se jde chlastat. Ještě zítra spácháme jeden větší nákup, dokoupíme ještě poslední rumy do zásoby a frčíme směr Tábor. Trochu snowboardu, trochu bobování, trochu focení a hlavně hodně zábavy a chlastání... tak bude vypadat můj poslední víkend v Čechách.

Jen o tři dny pozdějc, ve středu 30.1., se s kamarádem přesouváme dál, do jižních krajů, abysme konečně taky zažili co to znamená bejt exchange student. V Miláně budeme s dvoutýdenní pauzou začátkem dubna celých pět měsíců až do začátku července a tak si určitě umíte představit co všechno se za takovou dobu v Itálii dá stihnout. Řím, Benátky, Turín, Janov, zápasy AC Milan, lyžování, ale taky plavání, zábava, tancování a samozřejmě - ikdyž asi ne tak silně jako v Čechách - chlastání. No a samozřejmě abych nezapomněl... taky učení =) Naprostá většina věcí na letní semestr v Miláně už je zařízena, takže teď už nezbývá než se těšit.
Aby to ale nevypadalo že mám místo mozku půllitr, moc rád přidám taky seznam předmětů, který bych v Itálii v italštině a angličtině měl absolvovat. Vlastně jsem na něj docela pyšnej, protože mám konečně možnost plně se profilovat... a do jakýho oboru se chci profilovat asi není těžký uhodnout. V Miláně budu mít Advertising management, Brand management, International marketing, Marketing and CRM a nakonec na první pohled nejzajímavější Psychology of marketing: From neural networks to social networks. Už jen se pořádně naučit italsky a příští semestr snad bude stát za to.