20.12.2012

Facebook, Google+, Twitter, Instagram, Foursquare... kde to skončí?

Měl bych se učit ekonomii, měl bych napsat článek do Economixu, měl bych udělat tisíc jiných věcí... třeba jít spát. Mně to ale přecejen nedá nenapsat alespoň kraťoučkej článek o fenoménu, kterej mi poslední dobou přešel přes cestu víckrát než bych kdy čekal. Považuju se za vcelku normálního vysokoškoláka, kterej měl to velký štěstí, že ještě před ukončením gymplu zažil facebook. Se svými bývalými spolužáky jsem tedy v relativně dobrým kontaktu, denně na facebook chodim číst, koukat a postovat a chvílema si až říkám, že to trošku přeháním. Ale to jen do chvíle, než jsem si uvědomil, jak jsem vlastně hrozně zaostalej. Nedávno jsem totiž zjistil, co je to Foursquare, Pinterest, Instagram nebo Tumblr... a taky jsem zjistil, že to není žádná horká novinka, že je to tu všechno už několik let, kde jsem teda byl?

Když jsem si tak v hlavě přeříkával jednotlivý sociální a networkingový sítě, přišel jsem tak na polovinu z toho, co je uvedeno hned nad tímhle řádkem. S pomocí (jak se v marketingu říká - recognition) jsem si nakonec vzpomněl na všechny, přesto jsem s hrůzou zjistil, že to není ani polovina, ani čtvrtina, ani desetina všech takových sítí. Těch jsou na světě stovky a hodně velký z nich jsou určitě minimálně desítky. Abych ale přecejen nevypadal jako úplnej zaostalec, můžu se "pochlubit", že z výše uvedených využívám aktivně tři. Facebook, LinkedIN a Last.fm... kromě 2. uvedenýho používám obě sítě už docela dost let a jsem s nimi nadmíru spokojenej. Tím se vlastně dostávám k hlavnímu problému...

Proč lidi vlastně využívaj tolik různejch sítí? Nehodlám tady moralizovat ve stylu: "když my jsme byli malý, tak jsme si hráli venku na pískovišti a nic nám nechybělo, zatímco dnešní děti mají pískoviště leda tak jako hru na iPhonu nebo od Zyngy na Facebooku". Jde mi spíš o to, proč si lidi nevyberou jednu síť a nezůstanou u ní? Určitě na světě existujou lidi, kteří zuřivě tweetujou, postujou na Facebooku a k tomu ještě navazujou kamarádství na Google+. Když se pak někam vydají, musí to oznámit Foursquare, vyfotit to a šoupnout to na Instagram a dá-li bůh, tak i na Pinterest. Po návratu o tom napíšou příspěvek na Tumblr a jsou šťastní. Je to samozřejmě silně nadhodnocený a takových maniaků doufejme moc nebude, přesto je pro mě nepochopitelný už jen paralelní využívání Facebooku a Twitteru nebo Google+. Chápu, proč existujou všechny tyhle služby paralelně... na dobrým nápadu se snaží vydělat kdejakej Amík. Ale proč jim to ty lidi tak žerou?

Jak už jsem napsal nahoře, já mám vcelku rád Facebook. Používám ho pokud možno každodenně k chatu s kamarády, k prohlížení fotek, k vylejvání svýho umučenýho studentskýho srdce, k organizování různejch událostí a samozřejmě i ke školním aktivitám (mnohdy je diskuze s ostatními studenty MO nejlepším učivem). Pokud jde o serióznější vystupování, na to mám vytvořenej účet na LinkedIn. LinkedIn narozdíl od Facebooku ovšem není určen pro zábavu a pokec, ale pro serióznější navazování (nejen) obchodních styků. Je to tedy s trochou nadsázky takovej online životopis, kterým se můžu bez ostudy prezentovat. No a nakonec, Last.fm... to je v zásadě taky jedna možnost jak se socializovat, mně tam ale příjde nejzajímavější funkce uchovávání naposlouchanýho. Po několika letech tak vím nejen kolik jsem toho naposlouchal, ale taky vidím, jak se mi postupně měnil vkus (např. z aboslutního pobláznění Pehou před několika lety až po velkou náklonost k Parov Stelar, všechno to tam je zarchivovaný). Když to tedy shrnu, mám jednu sociální síť, jednu profesní vizitku a jeden nástroj na hudbu... to mi příjde víc než dostačující. Nevidim jedinej důvod, proč bych měl začít házet fotky na Instagram a chlubit se tím zprostředkovaně na Facebooku, proč bych měl psát blog na Tumblr, když si můžu velice jednoduše udělat vlastní stránky nebo proč bych měl komu říkat kde jsem skrz Foursquare. Co je komu do toho?

Teď si tak říkám, že bych si ještě mohl do pusy strčit dýmku a nazout papuče a jsem pantáta jak vyšitej. Možná jsem staromódní, určitě jsem , co se internetu týče, dost zaostalej, ale pořád mám prostě větší radost z toho, když se s klukama sejdem v hospodě (nebo i klidně v čajovně), pokecáme, popijeme, zakouříme... a když je hodně dobrá nálada, tak uděláme fotku a pochlubíme se zpětně na Facebooku, jak jsme se to měli dobře. Necítím potřebu - a věřím že ani mí nejbližší přátelé - hlásit někam kde jsme, fotit se a házet to tam online a zpětně o tom psát blog. Za chvíli stejně dostanem všichni čip do hlavy a kameru do oka a každej bude vědět kde kdo je a co tam dělá online... tak proč si ještě chvíli neužít tu svobodu, kdy když se odhlásíte z Facebooku nikdo nic neví a vy můžete i překvapit návštěvou. A nakonec... čím víc času člověk stráví u internetu, tím míň ho stráví mimo něj... a občas můžou člověku uniknout takový věci, který se nedaj vzít zpátky.