2.5.2012

Do rodiny přibyl novej širokáč

Tak jsem se nakonec přecejen dočkal. Po třech měsících jsem si koupil novej objektiv, kterej se řadí do špičky ve své třídě. Jak jsem psal už před více než měsícem, dlouho jsem se rozhodoval mezi Lkovým teleobjektivem, univerzálním Lkem a širokoúhlým objektivem. Nakonec, jak jste asi vytušili z nadpisu, vyhrál právě širokáč. Není to sice Lkovej objektiv, ale v rámci svý kategorie rozhodně patří ke špičce. V rámci EF-S objektivů jsou podobně kvalitní už jen 17-55/2,8 IS USM nebo 15-85 mm F 3,5-5,6 IS USM. Můj prcek má kompletní název Canon EF-S 10-22 mm f/3,5-4,5 USM.

         

Na jednu stranu jsou to jen tři měsíce, na druhou stranu je to pakticky celej jeden semestr. Tak dlouho mi trvalo, než jsem se pořádně rozhodl co chci a sehnal peníze. S pořízením tohohle objektivu nicméně souvisí ne zcela standardní proces. Jelikož 10-22 normálně stojí kolem 17 až 18 tisíc, říkal jsem si, že bych mohl zkusit prozkoumat bazary a sehnat ho trochu levnějc. Na první pokus jsem našel jeden kousek za 11 tisíc. Ozval jsem se majiteli... nic. Ozval jsem se tedy po čtyřech dnech znovu a to mi obratem odepsal, že ho před dvěma dny prodal. Tak jsem si maličko zanadával a šel zkoumat dál. Další kousek jsem našel za 13 tisíc. Ozval jsem se majiteli... a zase nic. Tak jsem se po čtyřech dnech ozval znovu a i tentokrát mi obratem přišla odpověď, že objektiv prodal již dávno. Po takových zkušenostech jsem si říkal, že na to prdím a zajdu ho koupit do Fotoškody.

Už už rozhodnutej, že za něj utratím 17 tisíc, hledal jsem v noci alespoň levnou neoriginální sluneční clonu. A v tu ránu jsem objevil další inzerát. Na Aukru, způsob aukce Kup Teď, v Praze a navíc jen za 10,8 tisíc. To vypadalo až podezřele dobře. Rozhodl jsem se napsat majiteli a reakce mě překvapila. Ještě v noci mi odepsal a odpověděl na všechny dotěrný otázky, který jsem na něj měl. Tak jsem to na Aukru odklikl a objektiv koupil. Během soboty jsme si vyměnili ještě několik e-mailů a v neděli už jsem jel na předání do OC Park Hostivař. Od objevení inzerátu až po předání neuběhlo ani 48 hodin. Takový jednání se mi líbí, takhle to má vypadat !! Takže kdykoliv kdokoliv uvidíte na Aukru uživatele gemík88, vřele doporučuju.

Nicméně k objektivu. Postupem času jsem zjistil, že víc než cokoliv jinýho mi při mým focení chybí skutečně širokej úhel. Ať už fotím venku nebo v učebnách, často narážím na problém, že nedokážu pojmout všechno do jedný fotky. Můj malej seťák sice pokrývá 18mm, ale v přepočtu na FF je to už docela úzkejch 28,8mm. Tomu se širokoúhlej záběr opravdu říkat nedá. Chtě nechtě jsem tedy nakonec přecejen dal na moudrou radu Lukáše Konvičky a rozhodl se pro koupi nejširokoúhlejšího objektivu, jakej na APS-C čip je k dispozici. Pokud vynechám rybí oko a pevnou 14ku (oba určený hlavně pro FF), jedná se vlastně o nejširší objektiv vůbec. A to je na něm to nejlepší i nejhorší zároveň.

Fotky, který s tímhle foťákem jdou udělat jsou úžasný, jsou perfektně ostrý, maj nádhernou kresbu a ani ta aberace není tak hrozná. Na druhou stranu je tak strašně širokoúhlý ohnisko nebezpečný při focení lidí. Jelikož je čočka silně zakřivená, jsou okraje fotek taky poměrně dost zdeformovaný... pokud pak na okraji stojí člověk, nedělá to dobrotu. Nedělá to dobrotu ani když mám před sebou praivdelnej pravoúhlej tvar... na okrajích se začne protahovat a deformovat. Jenže to je holt daň za tak širokoúhlý ohnisko a je třeba se s tím naučit správně pracovat.
Celkově je to objektiv špičkovej. Jeho minimální clonový číslo sice není bůhvíjaký, ale celkem solidní a na ohnisko aboslutně dostačující, samozřejmostí je kovovej bajonet a USM ostření, který zajistí tichej a rychlej chod AF a navíc jako všechny USM umožňuje i Full time manual. S jistotou můžu říct, že, vzhledem k mý dosavadní výbavě, tenhle objektiv rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co mám. Dokonce jsem se s ním tak sžil, že jsem nedávný poslední zvonění na našem starým gymplu fotil jen nejnovější dvojicí objektivů. Tímhle širokáčem a pevnou makro stovkou. Jako obvykle samozřejmě uznávám, že technika není všechno, ale ten rozdíl tam prostě je !! Je to prostě další krok kupředu.

Na ukázku přikládám taky pár fotek. Na některých je deformace po stranách skutečně markantní. Na jedné je taky dobře vidět, jak se objektiv chová proti slunci. Všechny tyto fotky byly pořízeny na ohnisko 10mm ;-)