15.4.2014

Jak fotografovat Prahu, formát RAW a HDR, slušnej kurz

Už jsou to tři měsíce. Neskutečný tři měsíce, který utekly jak voda... a popravdě řečeno, ani se během nich nestalo nic, co by nějak výrazně potřebovalo zaznamenávat. Dodělal jsem státnice z vedlejšky, zařídil jsem si spolupráci se Svijanama na diplomce, prošel neúspěšně několika přijímacíma řízeníma, načal novej semestr a celkově si dal oddechovější období. Ikdyž překvapivě zjišťuju, že ikdyž mám školu prakticky jen dva dny v týdnu, vždycky nějak záhadně dokážu naplnit i ty další dny a nakonec zase nestíhám psát nebo fotit. Aspoň že stíhám to šití ;-) Co jsem ale už hooodně dlouho neudělal je účast na fotografickým kurzu. Naposledy jsem jeden absolvoval ještě než jsem měl bakaláře, v červnu 2012. Čistě, ale opravdu čistě náhodou jsem si tentokrát vybral opět kurz od Fotoinstitutu. Přesto... tentokrát musím říct, že to bylo "jen" slušný. Neurazilo, ale ani nenadchlo...

Absolvoval jsem během svýho "aktivnějšího" fotografickýho života celkem 4 kurzy. První dva, základy a základy s bleskem jsem absolvoval na Praze 5, u Lukáše Konvičky ze serveru Fotorádce. Když tak koukám zpátky, byl jsem z nich strašně nadšenej. Byly to začátky a mě to neskutečně bavilo. Tedy ne že by mě to teď už nebavilo, ale přecejen ten raketovej postup je největší vždycky na začátku... a kromě toho už toho teď vím docela dost a zabere to přecejen trochu víc úsilí dozvědět se zase něco novýho, převratnýho. Pravě můj třetí kurz byl docela převratnej. Poprvé jsem se fotograficky vydal záměrně mimo Prahu. Fotoinstitut tehdy pořádal víkendovej kurz makrofotografie a já se chopil příležitosti, třebaže jen týden před státnicema. A zpětně musím říct, že to bylo taky moc fajn - ikdyž už ne tak super jako první dva. No a po téměř dvou letech jsem si říkal, že už by bylo zase na čase se naučit něco novýho. Vzhledem k nabídce kurzů - ať už na Fotorádci nebo Fotoinstitut - nebylo nijak složitý vybrat si kurz, kterej mě bude bavit, bude užitečnej a ještě mi pomůže s postprodukcí, která je určitě jednou z mých slabin. Rozhodl jsem se tedy pro focení Prahy (denní i noční) a především pak úpravu formátů RAW a tvorbu HDR fotografií.

Kurz probíhal samozřejmě v Praze, ale na místě, kde jsem ještě v životě nebyl - celkem vysoko na Hanspaulce. Ve skromným sídle Fotoinstitutu se nás kolem druhý hodiny odpoledne sešlo 8 + lektor, což bylo tak tak, abysme se vešli k počítačům. První hodinku jsme probírali teorii související s focením architektury (největší poznatek: bez správnýho světla je architektura o ničem), druhou si pak říkali něco základního o RAWu a především pak jak budeme v noci tvořit základy pro HDR fotky. Nutno podotknout, že mě v týhle pasáži překvapilo hned několik věcí. Zaprvý mě překvapilo, že ani lidi, kteří fotili s Canonen 5D a objektivama za desetitisíce nepoužívají formát RAW (trochu škoda,ne? fotit to za ty prachy jen do JPEGu). Zadruhý mě překvapilo, že se i na takhle relativně drahým kurzu objevila paní s kompaktíkem Sony. A zatřetí... mě překvapilo, že vlastně všechno základní o RAWu a HDR už dávno vím. Trochu jsem se asi podcenil.
Kolem čtvrtý hodinky jsme nicméně teorii ukončili a vydali se na Hradčanskou konečně fotit. Začali jsme u Belvederu a Zpívající fontány, potom jsme postupně přešli přímo ke Sv.Vítovi a do zahrad s nádherným výhledem na Prahu. Co rozhodně oceňuju je spousta tipů na parádní místa. Co se bohužel moc nepovedlo bylo sluneční světlo. Slunce nám moc nepřálo a taky jsme vyrazili fotit dost pozdě. Třeba chrliče na Vítovi tak byly nevýrazný, často až černý. Ale i tak je pozitivní vědět o nových fotografických lokalitách. Celkově rozhodně příjemná procházka.
Po slušný večeři v pizzerii poblíž Hradčanský jsme se vydali na druhou část svý výpravy, přímo do centra. První tábor jsme rozvinuli hned na mostě mezi Malostranskou a Rudolfínem, podruhé jsme se zastavili přímo před Rudolfínem, potom jsme se ještě kvůli Hradu na delší dobu zastavili u hotelu Four Seasons a pravý břeh Vltavy jsme opoustěli s fotkama Hradu, mostecký věže a poprvé i Karlova mostu. Na druhý straně Karlova mostu jsme si vyfotili mosteckou věž společně s Mikulášem a vrchol přišel na kampě, kde jsme strávili asi půl hodiny focením staroměstský mostecký věže a nádherně rozsvícenýho Karlova mostu. O tomhle místě jsem překvapivě vůbec nevěděl a po týhle zkušenosti musím říct, že je to v noci naprosto nejlepší místo na focení Karlova mostu. Náš pochod jsme nakonec zakončili u Střeleckýho ostrova. Tou dobou už chybělo do půlnoci jen necelých 30 minut a tak jsme se rozhodli to pro tento den rozpustit.

           

Musím se přiznat, že jsem byl po prvním dnu focení trošku zklamanej. Je ale třeba dodat, že jsem byl zklamanej hlavně ze slabýho sluníčka a částečně asi taky proto, že mi moje fotky připadaly celkem obyč, nudný, klasický, takový, jakých mám další stovky. Oproti makrofotografickým kurzu, kde jsme dělali naprosto neuvěřitelný fotky to bylo prostě slabý kafíčko. Hlavní přínos kurzu nicméně měl teprve přijít. V neděli jsme se sešli už v 10 hodin ráno, opět na Hanspaulce. Tentokrát bez foťáku a baťohů, tentokrát jen s našimi fotkami na kartách a discích.
Jak jsem zmínil předtím, dost mě překvapilo, že jsem byl snad jedinej, kdo dobrovolně a vcelku běžně fotil do RAWu. Možná i proto jsem byl taky jedinej, koho práce s CameraRAWem v rámci Photoshopu skutečně bavila. Celkem záhy jsem totiž zjistil, že je CameraRAW prakticky totožnej podprográmek jako Adobe Lightroom, kterej používám doma. Kurz focení Prahy se tak pro mě na dvě hodiny změnil v nalejvárnu a rozšiřování si obzorů ohledně jednotlivých funkcí Lightroomu. A objevil jsem fakt neskutečný funkce. No prostě paráda. Tím jsme nicméně byli teprve v polovině neděle. Zbývalo to stěžejní, úprava fotek do HDRka. Po krátkým seznámení s jednotlivýma funkcema HDR ve Photoshopu jsme se pustili do samostatnýho upravování jednotlivých fotek a mně začaly muka. Já prostě postprodukci nemám rád. Vím, že to může výsledek mnohonásobně zlepšit, ale je to prostě dloooooouhýýýýý. No nicméně po dlouhým úsilí jsem několik HDR fotek přecejen z počítače vyloudil a tak byl kurz úspěšně ukončen.

Zpětně tedy hodnotím kurz vcelku pozitivně, co by ne... na další podobnej už bych ale asi nešel. Pozitivní zjištění během tohohle víkendu bylo určitě to, že toho umím s RAWem opravdu hodně, že toho vím o HDR taky docela dost, že vlastně HDR až tolik nepotřebuju a že veškerá moje technika funguje na jedničku a je naprosto spolehlivá. Objevil jsem po Praze spoustu nových fotografických místeček, zdokonalil jsem se v práci s Lightroomem a celkově jsem zjistil, že jsou moje znalosti na takový úrovni, že si můžu po víc než dvou letech konečně zase dovolit novej objektiv (tedy psychicky, finančně ne =D). HDR je v současný době fenomén a musím říct, že jsem docela rád, že mě moc nezaujal. Myslím, že přirozená fotka je ještě pořád lepší. Kdybych ale přecejen někdy vyrazil na lov za nádhernou HDR fotkou, rozhodně se musím pro příště vyhnout černočerný noci. Ideální je modrá, maximálně zlatá hodinka. No uvidíme co přinese další fotografickej vývoj...

Na závěr přikládám pár HDR fotek, aby se neřeklo, že si jen vymejšlím. Nejhorší je rozhodně manipulace s tou proklatou křivkou (už nevím jak se jmenovala) a taky se mi zdá, že většina těch fotek není zrovna nejostřejších... a nebo to prostě jen neumím pořádně upravit, nakonec dělal jsem to na cizím počítači a doma je to vždycky lepší. =) Z toho co tu je se mi asi nejvíc zalíbila fotografie staroměstský mostecký věže, i tak to ale pořád není nic, nad čím bych se rozplýval.