5.3.2019

Nový přírůstek do rodiny a vše okolo

I když ten nadpis zní hrozně, řeknu rovnou, že jsme si nepořídili žádnou další kočku, ani psa, ani křečka, což lidé obvykle novým přírůstkem do rodiny označují. Opravdu čekáme prťouska, miminko, provorozeného, dalšího dědice rodů Vostrých =) No jelikož do dne D zbývají už jen nějaké 3-4 týdny, není divu, že se nám začíná život pomalu ale jistě měnit. Zatím ještě klidně spíme i bdíme, ale je tu spousta novinek, nových znalostí, nových povinností, nových nákupů i menší přestavba pokoje. Je toho dost, ale jsou to všechno příjemný starosti...

Že se nám život obrátí vzhůru nohama a bude o jedno malý štěstí bohatší jsme se dozvěděli někdy koncem léta 2018. Myšlenkama jsme samozřejmě byli hned o rok dál s kočárkem na procházce, ale ve svý podstatě se nic nezměnilo. Dál jsme pracovali, radovali se, chodili ven a v řijnu si i udělali dvoutýdenní výlět do Ameriky. Žádnej problém, žádný omezení... Po návratu z Ameriky jsme novinku sdělili i celý rodině a kamarádům, ať se s náma můžou těšit taky.

Poslední dva měsíce jsme pak konečně začali i s přípravama. Nejdřív jsme prodali pianino a na jeho místo pořídili postýlku. Potom jsme pořídili kočárek, skříňku, nový oblečení, první plínky, vlhčený ubrousky, jednorázový přebalovací podložky, tři prdele oblečení a nakonec i přebalovací podložku/prkno a naši první zavinovačku. Ani upřímně řečeno nevím, jestli jich budeme víc, ale první je prostě první. No a k tomu všemu - i když ne vždycky plně související - jsme pořídili taky nějaký ty základní prvky tzv. "smart home". Já vím, je divný motat tyhle dvě témata dohromady, ale musím se přiznat, že jsem to první tak trochu využil jako záminku pro druhý. Tak nějak mi přijde, že začátek novýho života je ideálním načasováním pro revoluci taky v domácnosti a kdoví... možná že se volný ruce a Alexa ješt budou hodit. První co jsem si prosadil byl Amazon Echo Dot, tedy "osobní asistent" Alexa. Dalším drobkem do sbírky byly inteligentní žárovky TRADFRI s dálkovým ovladačem, který jsme namontovali do balónků/lampiček nad dětskou postýlku (takže vlastně takový dětský osvětlení). A nakonec jsme pořídili taky chytrou video chůvičku, takový vymakanější walkie talkie. Pořád nám ještě chybí pár detailů jako např. hub z Ikey, kterým bychom Alexu propojili s dětským osvětlením, ale narozeniny se blíží, tak snad... Část vybavení je tak pro naši radost, část pro prckovo bezpečí a pohodlí.

                    

Po asi měsíci a půl s Alexou a chytrým osvětlením musím upřímně říct, že je to všechno trochu přeceňovaný. Jasně, je paráda, že si můžem ztlumit světlo podle potřeby a hlavně ho vypínat z pohodlí postele. Je taky paráda, že si můžem kdykoliv pustit jakoukoliv hudbu ze Spotify bez nutnosti se pohnout z místa nebo alespoň natáhnout ruku. Ještě větší paráda bude až to oboje propojíme a přidáme třeba i inteligentní světla do obýváku, který budeme ovládat hlasem. Na druhou stranu, ruku na srdce, určitě bychom se bez toho obešli. V takovou chvíli si pak vždycky vzpomenu na skvělou větu jednoho Youtubera / tatinka / magora do smart home, který ve svým videu říkal: "Lidi se mě ptaj, vážně to všechno potřebuješ? A já jim říkám, jasně že ne... ale chci to mít a mám z toho vždycky obrovskou radost." Taky jsem musel Terku trochu lámat, hlavně do Alexy, ale když už člověk maká od rána do večera, měl by si alespoň trochu těch peněz užít. Mimochodem, kdyby byl zájem, kanál tohohle tatíka se jmenuje Dad Verb (jeho YouTube kanál).

No a abych taky trochu navázal jeho stylem, přikládám pár fotek z nově připravenýho koutku pro Adama - všimli jste si, že mi to trvalo pět odstavců než jsem jeho jméno poprvé zmínil? =) Je to jen pár ukázkovejch fotek nafocenejch mobilem a večer, takže kvalita hadr, ale věřím, že pro představu to postačí. Popis to snad trochu vynahradí. 1) Celkovej pohled na Adamův koutek soustředěnej kolem ikeácký postýlky GULLIVER. 2) Detail na tzv. policovej díl KALLAX z Ikey se čtyřma krabicema. Ideální pro drobnosti typu vlhčený ubrousky, bryndáčky, nějaký to oblečení nebo jiný potřeby. 3) Plyšový Bob s Bobkem, první plyšáková hračka, která dokonce i něco hraje. Inu, darovanému koni... ale ne, je to roztomilý. 4) Parádní přebalovací deska s polstrováním značky samodomo se sovičkama. Nejlepší na tom je ten zvedací mechanismus, asi nejelegantnější řešení pro náš malej byt. Všechna čest mýmu tchánovi. Je to prakticky a ještě to vypadá hezky. 5) Pečlivě seřazený a poskládaný oblečení všeho druhu a všech velikostí (tohle je asi jen třetina toho co už máme). Odhadovaná doba přežití značení cca 1,5 týdne. 6) Parádní dětský osvětelní DRÖMMINGE z Ikey za stopadesát kaček. Elegantní, hezký a s chytrejma žárovkama velmi praktický.

V koutku nám chybí ještě dodělat horní část "domečku" pro přebalovací pult a viděl bych to ještě na nějakou kreaci na zdi, aby měl prťousek na co koukat. Taky si můžete všimnout připravený tašky na přebalování a tašky do porodnice... no je to prostě už za rohem. Pořádný hračky, kolotoč a další prkotiny pak samozřejmě přibydou časem. Nemám vůbec obavy, že by nás naše parta a příbuzenstvo nechali na suchu...

                   

Takže, připravte se do budoucna na spoustu dalších příspěvků jak o chytrejch věcičkách do domácnosti ale hlavně o našem prckovi.
A teď to nejdůležitější - Adam Vostrý na svém prvním reprezentativním snímku ;-)