5.4.2012

Majálesovej měsíc jsme zahájili stavbou májky

Majáles jsem nějakou nepochopitelnou náhodou objevil teprve loni. Hned jsem si ho oblíbil - především díky blízkosti Stromovky, skvělým interpretům, levnýmu vstupnýmu a taky úžasný studentský atmosféře - a díky Economixu a mým dalším aktivitám netrvalo dlouho, než jsem pocítil potřebu se na něm taky nějak podílet. Vzhledem k tomu, že je to převážně studentská, tedy neplacená, akce, nebyl větší problém najít si svůj flek v organizační struktuře. No a kam jinam než k zástupcům VŠE bych já mohl jít. Stejně tak asi nikoho nepřekvapí, že se moje výpomoc zaměřuje především na focení.

Abych to pro začátek objasnil i těm, kterým Majáles nic neříká...
Majáles je největší studentský hudební festival, který v České republice existuje. V roce 2012 to bude už jeho 8. ročník a stejně jako v minulých letech, i letos probíhá kromě Prahy i v Brně, Plzni nebo Hradci Králové. Kromě hlavního dne oslav (tedy faktického festivalu) s Majálesem ale souvisí i další plejáda menší akcí, který organizátoři propaguji a který probíhají přibližně měsíc před samotnou hlavní akcí. Jedná se o různé párty, workshopy, koncerty, dílny a jiný menší studentský akce. Jednou z nejdůležitějších součástí Majálesu je ale každopádně volba Krále Majálesu. Tady se jednotlivá města mírně odlišují. Zatímco v Hradci a v Plzni může kandidovat na krále prakticky jakýkoliv student z města, v Praze a Brně se jedná o přímý souboj největších škol. V Brně soupeří Masaryčka, Mendelovka, VUT a sem tam nějaká střední škola, v Praze jsou to Karlovka, ČVUT, Zemědělka, VŠCHT a především VŠE. Když se tedy zaměřím čistě na Prahu (protože jsem ani jinde nebyl), každá univerzita tady má svojí barvu, svýho kandidáta na krále Majálesu a taky svoji missku. Během celýho měsíce - letos nazvanýho Studentskýho měsíce - pak tito kandidáti soupeři ve všemožných disciplínách (od shánění lidí ve stejný barvě, přes chlastání piva až po taneční vystoupení) a na samotným festivalu pak dojde ještě k hlasování návštěvníků a vyhlášení vítěze.

Vysokou školu ekonomickou na Majálesu reprezentuje projekt "VŠE na Majáles", který se stará o veškerou propagaci od VŠE zóny ve Stromovce, přes svýho kandidáta na krále (letos Pedrito Primero) až po svojí missku (letos Daniela Ludvíková). Shání taky lidi na podporu svýho krále a svých aktivit a například taky zařizuje alegorický vůz do průvodu městem, který Majálesu vždycky předchází. Všechny propagační materiály, stránky na Facebooku, královská párty a podobný věci, který mají za úkol zvoditelnit VŠE jsou tedy dílem právě lidí z tohohle projektu. Tady už pomalu nastupuje konkrétní téma, o kterým bych se tu chtěl zmínit...

Studentský měsíc a soupeření jednotlivých kandidátů na krále Majálesu začalo přesně měsíc před samotným festivalem, tedy včera, 4. dubna 2012. První oficiální akcí byla stavba tradiční májky na náměstí na Praze 1, v místě kde se spojují ulice Vodičkova a Jungmannova. Já jsem u toho samozřejmě nemohl chybět, tentokrát ale ne za Economix, ale už za VŠE na Majáles.
Celá akce začala před druhou hodinou odpolední, kdy se na místo sbíhaly první hloučky studentů. Barvy ani školy zatím nikdo neřešil. Slunce pálilo, bylo nádherný, skoro až letní, počasí a plno lidí usoudilo, že jim bohatě postačí tričko. Nálada byla výborná a asi přecejen bylo něco pravdy na tom, že mají lidi plno nahromaděný energie ze zimy a už už se těšej jak ji na jaře a v létě využijou. Po druhý hodině už se začaly formovat jednotlivý hloučky studentů ve stejných barvách až z toho nakonec vzniklo pět hloučků studentů VŠE v bílý barvě, studentů UK v červený barvě, studentů ČVUT v modrý barvě, studentů VŠCHT ve fialový barvě a někde poletoval i jeden chudák z ČZU, kterej na sobě měl barvu zelenou. Je to paradox, protože právě Lesnická fakulta ČZU věnovala na tuhle akci dřevo. Nejdřív museli všichni kandidáti absolvovat prezentaci svých cílů a rozhovor pro organizátory, potom se nechali i se svojí družinou vyfotit a potom už se pomalu přistoupilo ke stavbě májky. Stavělo se tradičním způsobem, takže k tomu studenti používali jen zkřížený klacky a vlastní ruce. Já se v tom sice vůbec nevyznám, ale přišlo mi, že jim to šlo celkem rychle. Potom co se asi 10 metrová májka konečně zvedla přímo vzhůru, ještě ji předevšim králové ČVUT a VŠCHT pořádně upevnili v díře a už se vytahoval chlast. Starosta Prahy 1 pronesl kratičkou řeč, polil májku sektem a následně si připil se všemi 5 kandidáty.
Májka by měla na svým místě zůstat přesně jeden měsíc až do 4. května. Tehdy se u ní kandidáti zase sejdou, useknou ji a celej majálesovej průvod za velkýho řevu vyrazí centrem Prahy do Stromovky... užívat si hudby, pít, soutěžit a hlavně mít se dobře. Tak jen doufám, že se toho dožiju i se svoji už sepsanou bakalářkou a budu moct zase fotit fotit fotit.

Pro případ zájmu přikládám i nějaký užitečný odkazy:
VŠE na Majáles na Facebooku - Majáles na Facebooku - Pražský Majáles - Reportáž ze stavby

                       

                 

(poslední fotka je ze stránek Majálesu - reportáže z akce. Ten žlutej človíček uprostřed jsem já)