29.2.2012

Institut energetické ekonomie mě příjemně překvapil

Přestože se jedná dle mého názoru o celkem nevábný až odpudivý název, studentský klub, který se nazývá Institutem energetické ekonomie má co nabídnout i jedincům, kterým volt nebo ampér nic moc neříkají. V rámci zaskakování za kamaráda z Economixu jsem se dostal na jednu z jejich přednášek a i když jsem chtěl původně jen chvíli cvakat a hned zmizet, zůstal jsem nakonec až do závěrečného potlesku.

Hned z kraje musím dodat, že toho rozhodne nelituju. Samozřejmě si umím představit i zajímavější trávení pondělního večera než je poslouchání pohublého absolventa ČVUT vysvětlujícího fungování jaderné elektrárny, ale na to, s jakým očekáváním jsem na přednášku šel, jsem byl na jejím konci příjemně překvapen. Na začátku nám pan Jůza vysvětlil jak se dá hrubě rozdělit elektrárny, poté nám ukázal několik fotek pro lepší představu, jednu po druhé nám i s jejími výhodami a problémy představil, popsal jak funguje cyklus v uhelné elektrárně, jaderné elektrárně a na závěr všechny tyto zdroje elektřiny zařadil do schématu elektrické rozvodné sítě. Zajímavou informací bylo také denní schéma zatížení elektrické sítě v Čechách. Přestože jsem některým konkrétním výpočtům a nákresům během přednášky nerozuměl, myslím, že jsem si z toho odnesl poměrně hodně. A když už ne přímo konkrétní vědomosti, tak alespoň toleranci vůči studentům energetické ekonomie a jejich šíleným otázkám. Oboje bych nejspíš ještě před týdnem zavrhnul se slovy, že je to to samý jako studovat jaderku na ČVUT... tzn. něco čemu nerozumím a je to fuj fuj.

Co mě dále na přednášce hodně zaujalo byla její návštěvnost. Už v minulosti jsem jednou jen tak v rychlosti fotil na přednášce IEE a v místnosti pro 100 lidí jich bylo roztroušeno asi 15. Tehdy ovšem ještě nebyla aktivní jedna velmi neobvyklá možnost. A to získat s IEE Certifikát. Jedna se sice pouze o certifikát potvrzující absolvování minimálně 8 přednášek IEE, ovšem v dnešní době si studenti do CV píšou kdejakou blbost (včetně mě) a tak je vidina lehce získatelného certifikátu navíc asi velkým lákadlem. Možná ale studentům navštěvujícím akce IEE křivdim a všichni jsou to zanícení ekonomové, kteřé vidí svou budoucnost v Čepsu nebo ČEZu. Ať tak či tak, tah s certifikátem byl ze strany IEE skvělým tahem.

Druhou stránkou této přednášky bylo focení, můj primární úkol, kvůli kterýmu jsem tam vlastně šel. Z tohohle hlediska se jednalo o naprosto příšernou zkušenost. Nepříjemný zářivkový světlo, který navíc přednášejícího vůbec nenasvítilo, přeplněná malá místnost, úzká ulička u stěny a taky nudný postávání přednášejícího u tabule mi udělalo z příjemnýho focení hroznou honbu za alespoň trochu ostrými snímky. Jelikož jsem si blesk použít netroufl (bál jsem se , že když na přednášejícího blesknu, začne koktat a ztratí se ve svým textu), nezbývalo než nažhavit pevný a světelný skla, zvýšit ISO až na ošklivě vysoký hodnoty a snažit se udržet co nejdelší čas. Výsledek je dost špatnej, nicméně pro dokumentační účely nejspíš poslouží. Zase jsem si sice říkal, že jsem si měl vzít stativ, jenže já bych ho ani neměl kde rozložit... jediná volná ulička byla široká sotva na dvě nohy, což teprve tři, kterými disponuje stativ. Doufám tedy, že to příště bude ve vetěí a světlejší učebně.