10.10.2011

Na konferenci Forum 2000 na Žofíně jsem potkal i Václava Havla

Během posledního týdne se toho stalo poměrně dost. Z fotografickýho hlediska však jen dvě věci. Jedna menší, jedna větší... ve středu jsmě měli na VŠE promítání filmu Miloše Formana Dobře placená procházka. Původně to mělo být i s Formanem (v tom případě bych to sem asi dal), ovšem ze zdravotních důvodů jsme se nakonec museli obejít bez něj. Druhou akcí byla v nadpise již zmíněná konference Forum 2000. A to už stojí za zmínku... Nebudu vám tady vysvětlovat co to Forum 2000 je a co se na konferencích probírá. Podotknu jen, že je to hodně přestižní akce a jejím zakladatelem je Václav Havel. Pro více informací - www.forum2000.cz.

                    

Na forum bylo možné se dostat několika způsoby. Být delegátem (pozvaní hosté, velvyslanci...), VIP pozorovatelem (netuším výhody, ale cena je 500EUR), pozorovatelem (zdarma, omezený počet) nebo zástupcem médií (PRESS - novináři, fotografové...). Pro mě, jak asi tušíte, platí poslední varianta. Na tuto akci jsem se protáhl pod hlavičkou Economixu... a vzhledem k tomuto faktu byla moje pozornost upřená především na dva delegáty. Ekonoma Hernanda De Sota a profesora ekonomie Josepha Stiglitze. Oba jsou to velmi vážení odborníci ve svém oboru a dle mých dnešeních zkušenstí jsou to oba i velice příjemní pánové, kteří rádi diskutují s mladými lidmi, nechávají se pokorně fotit a podepisují celé stohy sešitů jejich fanoušků.

Ale popořadě. Když jsem dopoledne na Forum dorazil, čekal mě poměrně velký šok. Na diskuzi s nevelkými jmény bylo ve velkém sále Žofína obrovský nával. Na chvíli jsem dokonce zapochyboval, že dnes vůbec něco vyfotím. Naštěstí mi během několika minut zavolala šefredaktorka, ať jdu za nima na balkon určený speciálně pro média. Tam už to bylo o něčem jiným. Lidí tam bylo znatelně méně, všichni něco sepisovali, tiskli, vyzpovídávali, serfovali na netu a volali si se svými kolegy... Také tam ale bylo občerstvení, takže nemálo z novinářů baštilo, pilo a vesele diskutovalo mezi sebou. Celkově byla nálada dobrá a nikdo nejevil známky únavy nebo nudy.
Těsně po 12.hodině se konečně rozjela nejočekávanější ekonomická diskuze konference mezi již zmíněnými ekonomy a já měl to štěstí, že jsem zabral fleka ve třetí řadě. Měl jsem tak oba ekonomy na dosah mého skromného fotoaparátu. Chvilkama jsem fotil, chvilkama poslouchal... a celkově si to prostě užil. Ke konci jejich diskuze jsem ještě zaběhl o patro níž vyfotit si jordánskýho prince a pak už se šlo vesele na oběd. Raut byl sice rozmanitostí skromnější, ovšem velikostí byl nad očekávání. Trochu jsem se osvěžil a počkal na holky, který mezitim zvládly 30minutovej rozhovor s De Sotem a pak už jsme baštili všichni dohromady. Po obědě jsem zašel vyfotit ještě jednu zajímavou diskuzi - kde byli přítomní mimojiné i gruzinský prezident Saakashvili, pan Rychetský nebo pan Argueta - a pak vesele domu. Ač to časově nedávalo smysl, byl jsem v půl čtvrtý, kdy jsem si to mířil na tramvaj, docela unavenej a už už se těšil domu... že jsem to vzal ještě přes Barrandov a Zličín, to už je jinej příběh.

Aktualizace: V úterý 11.10. jsem zašel i na druhej den konference, ovšem tentokrát opravdu s jediným cílem... nafotit Václava Havla. No a myslím, že se mi to docela povedlo. Přikládám tedy ještě fotky z druhýho dne.