6.3.2012

Byl jsem poprvé na Ekofóru a hned s primátorem Svobodou

Jsem na škole téměř tři roky, v Economixu téměř půl roku a přesto až dneska jsem zašel na svoje první Ekofórum. Tentokrát přišel velice zajímavý host, primátor hlavního města Prahy, Bohuslav Svoboda. Mluvil o plánech do budoucna, o největších investicích, podivné magistrále nebo třeba o lince metra D, která je prej úplně na hlavu. Na akci přišlo sice jen něco mezi 150 a 200 studenty, ale zato jsme tam byli asi čtyři fotografové a celý to snímaly tři kamery. Super akcička...

Aby byli v obraze i ti, co Ekofóra neznaj nebo nemaj s VŠE nic společnýho, vysvětlim ve stručnosti co to Ekoforum je. Základní stavební jednotkou všech "naších" akcí je občanský sdružení Ekonom. Pod jeho hlavičkou vychází Economix, pořádají se Filmová promítání, jednou ročně probíhá Rozhledna a nakonec, pod jeho hlavičkou, se organizují taky Ekofóra. Ekofóra jsou v podstatě jen další setkání studentů se zajímavými hosty. Stejně jako třeba Klub mladých manažerů zve na svá setkání zajímavé manažery a Klub investorů osobnosti z burzy, Ekonom si na svá Ekofóra zve často velice známé osobnosti z politiky a businessu. Jmenovat můžu například prezidenta Václava Klause, ministra financí Miroslava Kalouska, generálního tajemníka OECD Angela Gurriu, generálního ředitele ČEZu Martina Romana nebo v poslední době ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka a ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ten seznam osobností je, řekl bych, úžasný, přesto se mi na nějakou reformu zdravotnictví nebo důchodovou reformu nikdy moc nechtělo. Až teď, když přišel na řadu pan primátor s tématem Vize hl. m. Prahy do roku 2014, zdálo se mi, že mi to téma může i něco dát.

Celá akce začala 19:30 v největší aule VŠE a původně bylo v plánu 45 minut přednášky a 45 minut otázek. Pan primátor se nakonec rozpovídal na téměř 1,5 hodiny, takže zbyl čas na dvě nebo tři otázečky. I tak to ale nebylo vůbec špatný. Ne že by se člověk dozvěděl něco převratnýho. Že je tunel Blanka silně přes rozpočet, že se bazén Šutka staví už 30 let nebo že je výstavba přažskýho okruhu extérmně drahá záležitost, to jsme už všichni víceméně věděli. Pro mě osobně bylo ale novinkou, že se bude teď rychle rychle stavět prodloužení metra A a naopak metro D se minimálně do roku 2014 ani nezačne stavět. Stejně tak jsem netušil jaký nechutný prachy se každoročně vrážej do městský hromadný dopravy. Takovýhle a další informace z tý přednášky nakonec udělaly docela zajímavý setkání a když pan primátor ke konci ještě sem tam zavtipkoval, myslím, že by o něm nikdo neřekl špatný slovo. Doufám tak, že bude příště vybranej zase nějakej podobně zajímavej host a já budu mít čas se toho zůčastnit.