3.10.2011

Navštívil jsem svou první malou tiskovku na CERGE-EI

Přesně po deseti dnech od mého prvního kontaktování redakce Economixu (a šefredaktorku ani nikoho jiného jsem ještě osobně nepotkal) jsem dostal svoji první příležitost být užitečný. Byl jsem společně s Katkou, čerstvou bakalářkou a taky nováčkem u Economixu, vyslán nedaleko VŠE do centrály CERGE-EI na tiskovou konferenci k příležitosti 20. výročí institutu. Slíbená jména byla poměrně velkým lákadlem a koneckoncu jakožto student ekonomie jsem byl zvědavý i na onen legendární vysoce prestižní institut, kde už jen být studentem je něco extra. Nakonec slibovaná jména opravdu dorazila a to v následujícím složení:

Doc. Ing. Josef Zieleniec, CSc. (politik, kdysi v KSČ, ODS, SNK, naposledy za SZ)
Doc. Ing. Zdeněk Tůma, CSc.(ekonom, bývalý guvernér ČNB, kandidát na pirmátora Prahy)
Prof. Jan Švejnar, M.A., Ph.D (profesor, ekonom, bývalý kandidát na prezidenta ČR)

Logo institutu CERGE-EI  Pánové Svejnar a Tůma toho měli podle mě chvílema dost.  Na tiskovce panovala skoro až přátelská atmosféra. Zde pánové Zieleniec a Švejnar.  Současný ředitel, pan Jurajda, mluvil většinu času.  Zdeněk Tůma pronesl jen několik slov, byl na tiskovce spíše do počtu.  Mladší generace (současné vedení) při vysvětlování problému.  Bylo jich jen pět, novinářů asi 12. Celkově to vypadlo spíš jak přátelské posezení.

Jenže to bylo bohužel to jediné, čeho jsem se dočkal. Tedy ne že by tam nikdo jiný nebyl. Výše zmíněné pány doprovodili ještě další dva či tři vysoce postavení zaměstnanci institutu, jenže to bylo tak nějak vše. A ještě větším zklamáním byla účast médií. Nevím jestli to bylo velice nevhodným časem (pátek odpoledne) nebo jen malou propagací, ale celkově se nás tam sešlo asi 15 (3 fotografové, 12 novinářů).

Během prvních přibližně 40 minut se postupně vystřídali všichni přítomni za CERGE-EI. Někteří, jako například současný ředitel pan Jurajda, mluvili poměrně dlouho, někteří, jako například pan Tůma naopak pronesli jen pár vět. Dalších 20 minut padaly ještě nějaké ty upřesňující otázky a tím to skončilo. Ve tři jsme mohli jít. Celkově nám svůj institut pěkně vychválili a nemůžu říci, že by jakkoliv přeháněli. Z jejich prezentace jsem pochopil, že je nač být hrdý a ne je jen závistivě kritizovat a nadávat do snobství. Co se ale týče nějakého hlubšího smyslu tiskovky, ten jsem jaksi nezachytil.

Kdybych to tedy shrnul, prezentace se mi líbila, rád jsem se osobně setkal s několika významnými lidmi a myslím, že jsem si opět o trochu rozšířil své obzory. Jen škoda, že byla akce tak malá a bez nějakého většího smyslu. Fotky jsem každopádně udělal, takže úkol splněn. Jakmile bude článek uveřejněn, dám sem na něj odkaz.