26.1.2012

Pořídil jsem Canon EF 100/2,8 Macro USM, skvostnej kousek

Je teprve konec ledna, tedy víceméně přesně půl roku od tý doby, co jsem si poprvý v životě pořídil digitální zrcadlovku, a v mojí sbírce fototechniky se objevil první skutečně kvalitní objektiv a čtvrtý objektiv celkově. Šílený je, že samotnej objektiv stál víc než zbylý tři dohromady nebo například víc než samotný tělo fotoaparátu. Jsem sice lehčí o 10 739 korun, ale spokojenější o minimálně 20 tisíc =)

Že jsem tak trochu blázen do fototechniky asi není z úvodního odstavce nijak těžký vyčíst. Pokaždý, když si koupim něco novýho, říkám si, že je to hrozně rychlý, hrozně unáhlený. Možná bych měl nejdřív fotit pět let se "seťákem", abych tomu přišel trochu pod kůži a až pak si kupovat další dražší serepetičky. Jenže na druhou stranu si říkám, že nejen zkušenosti jsou při focení důležitý. Pokud necháme uměleckou fotografii na později, ta dokumentární (novinářská) si žádá poměrně konkrétní výsledky bez zbytečných otázek. Z toho důvodu jsem si pořídil "tele 55-250", kterým můžu zachytit obličej přednášejícího aniž bych lezl před diváky nebo "pevnou padesátku", která mi svou luxusní kresbou a výjimečnou světelností dovolí fotit i v těch nejpochmurnějších učebnách. A proč si pořizuju jen ty nejlevnější dostupné? Protože jsem prostě chudej student a Economix mi nic lepšího nezaplatí (tedy aby bylo jasno, Economix nezaplatil ani tyhle objektivy).

Trochu jiná písnička je umělecká fotografie. Tam bych si nejspíš vystačil i se základním "seťákem", o kterým se mnohde říká, že má na svou cenu docela fajn kresbu a slušnou konstrukci. Jenže problém nastává, když se dostaneme k mýmu nejoblíbenějšímu tématu a tím je makrofotografie. Ať se snažím jak se snažím, makro nejde zachytit jen tak něčím. Tedy přesnějc řečeno jde, ale není to skutečné makro (třeba poslední úlovky v sekci makro jsou focený "seťákem" a není to až tak špatný... nicméně pravý makro to není). A tak jsem rozbil svoje virtuální prasátko (rozuměj vyždímal internet banking) a pořídil si novej, pevnej, těžkej, velkej, kvalitní, ostrej, rychlej a hlavně makro objektiv Canon EF 100m f/2,8 Macro USM.

Recenzí na tenhle objektiv je na netu víc než dost ( pro představu uvádím jeden na fotorádci.cz), proto se tu budu zabývat čistě osobními dojmy. Ty jsou prozatím absolutně nepřekonatelný. Je to samozřejmě způsobeno tím, s čím mám doteď zkušenost. Plastové, levnější, přesto v poměru cena/výkon výborné objektivy s normálním ostřením, odděleným AF a MF nebo třeba plastovým bajonetem.
Nový makroobjektiv má oproti tomu kovovej bajonet, full time manual (tzn. že můžu ostřit ikdyž je zapnutý auto focus) nebo USM motorek. Nezasvěcení asi vrtí hlavou, ale fotografové vědí o čem je řeč. Když spojíte kovový bajonet objektivu a kovovej nástavec těla, je to úplně jinej pocit než u plastu. Objektiv dokonale drží a dokonce maličko drhne, což tomu všemu dodává robustní a bezpečný pocit, že se to jen tak neoddělí. Full time manuální ostření je zase obrovskou výhodou v tom smyslu, že nemusím přepínat z AF na MF kdykoliv chci auto focus trochu doostřit, opravit. Objektiv mi základní ostření udělá automaticky a já to můžu rovnou ještě trochu přiostřit. No a USM motorek, to je úplnej sen, oproti klasickým AF motorkům. Tiché, dokonale rychle a naprosto přesné ostření je radost používat. V prvních chvílích jsem dokonce pořád střídavě zaměřoval na blízko a na dálku jen abych si ten pocit užil =D Prostě paráda...
Poslední věcí, kterou tu rozhodně nesmím opomenout je měřítko objektivu. Oficiálně se za makro považuje měřítko minimálně 1:2, přičemž opravdový specializovaný makro objektivy mají běžně 1:1 (tento má samozřejmě právě 1:1). Pro nezasvěcené jen v rychlosti shrnu, že měřítko 1:1 znamená, že pokud má brouk, kterýho fotim 2cm, na čipu fotoaparátu bude mít taky přesně 2cm. Pokud pak fotku vyvolám a udělám z ní zvětšeninu o rozměrech 20x30, brouk bude mít dokonce něco kolem 30cm... fotografické měřítko je tedy 1:1 a měřítko zvětšeniny dokonce cca 17:1. A o tom makro je. Snažíme se zachytit miniaturní věci co největší, aby to lidi, kteří se na ty fotky budou dívat, ohromilo svou velikostí =)

Celkově musím říct, že investice do tohohle objektivu se rozhodně vyplatila. A to nejen protože jsem z toho naměkko a celej odvařenej (protože jsem prozatím vždycky používal objektivy minimálně o třídu horší), ale především protože si s tím obrovsky vyhraju a nakonec i proto, že není moc lepších makro objektivů vůbec na trhu. Konkrétně existuje v dané ohniskové vzdálenosti už jen jeden lepší - Canon 100mm f/2,8 L Macro IS USM - kterej je ovšem z "L"kový řady (profesionální řada objektivů Canon), stojí cca 19 tisíc a jediný co má skutečně a prokazatelně navíc je stabilizace (ono IS v názvu). Můžu tedy spokojeně říct, že se ubírám zlatou střední cestou (horších objektivů je samozřejmě dost).

                   

Tyto fotky jsou tu jen pro ukázku, jejich celková kvalita za moc nestojí. Důležitý je, že většina vyfocených věcí je skutečně miniaturních. Magnety mají například necelý 1cm, textilní květinka asi 1,5cm a bobule na konci taky přibližně 1cm. Zajímavý je taky sledovat přesný šití na tváři růžovýho plyšáka Dupa.