9.12.2012

Krok kupředu a splněný sen, to je Canon EOS 60D

Když jsem si v srpnu 2011 kupoval svoji první zrcadlovku, vybíral jsem mezi Canonem 1100D a 600D. Tehdy základní sety s těmito těly stály cca 13 tisíc a 16 až 17 tisíc korun a mě se zdálo celkem zbytečný dávat 3 až 4 tisíce navíc jenom protože to má výklopnej displej a pár megapixelů navíc. Tenkrát jsem byl názoru, že je to stejně jen krabička na focení a hlavní je mít to v rukou a tím pádem ten rozdíl mezi těly narozdíl od peněženky nijak nepoznám. Jak hluboce jsem se mýlil a dalších několik měsíců toho litoval... Na druhou stranu, kdoví čím bych dneska fotil, kdybych si původně koupil právě "šestistovku".

       

Abych si rovnou odpověděl, myslím, že kdybych si tehdy koupil 600D, dneska bych žádný další tělo neměl. Jednoduše proto, že rozdíl mezi 600D a 60D je spíš v několika drobnostech, než že by se dalo mluvit o pořádným kroku kupředu. Na stránkách dpreview.com je krásně vidět, co všechno mají 60D, 600D ale často i 1100D a 7D společnýho. Všechna tato těla například využívají stejný CMOS snímač velikosti APS-C řízený procesorem DIGIC 4, všechna až na 1100D mají 18 megapixelů, podobně silnej interní blesk, podobně rychlou závěrku nebo maximální nastavitelný ISO(kromě 1100D můžou všechna tři těla dosáhnout při rozšíření až 12 800). I z toho tedy vyplývá, že přechod ze 600D na 60D je spíš kosmetickou záležitostí než skutečným pokrokem. Proč jsem teda tak moc chtěl 60D?

Noooo, pokud porovnáme 1100D a 60D, rozdíl už je mnohem markantnější. Krásnou tabulku na to mají na serveru Snapsort. Kdybych ale z jejich údajů měl něco vyzdvihnout, určitě by to byly následující věci. 60D má oproti 1100D trochu větší, notně kvalitnější a hlavně parádně výklopnej displej. Dál je 60D narozdíl od 1100D odolnější vůči povětrnostním vlivům, což člověka uklidní hlavně při focení v dešti nebo ve vlhkým prostředí třeba v zimě. Nezanedbatelnou výhodou je taky samočístící se sensor, kterým disponuje 60D. Ze zkušeností vím jak je hrozně jednoduchý dostat na sensor smítko a šmouhy jsou pak na všech snímcích bez výjimky. Že má 60D o třetinu víc megapixelů, to je samozřejmě taky příjemný, ale že bych si z toho sedl na zadek, to úplně ne. Co naopak velice oceňuju - možná dokonce ze všeho nejvíc - je hranolovej hledáček. Narozdíl od zrcátkovýho, kterým disponuje 1100D, je hranolovej hledáček mnohem světlejší, obraz v něm větší a hlavně to dovoluje i takovýmu slepci jako jsem já perfektně kontrolovat zaostření aniž bych musel jednu věc fotiti 5x. Spoustu srandy si člověk taky užije s rychlostí snímání. Ta je v 1100D 3 snímky za vteřinu, v 60D pak 5,3 snímku za vteřinu... to je skoro dvakrát tolik. Ideální na pohybovější věci jako je diskotéka nebo fotbal. Velice šikovná je taky výdrž baterky, která je uváděná jako 1100 snímků, oproti 800 u 1100D. No a na závěr, pro mě osobně je velkou výhodou větší, bytelnější a těžší konstrukce 60D. Někteří váhu považují za nevýhodu, ale mě se zdá, že je to naopak výhoda. Člověk pak má klidnější ruce, může pořádně chytit za grip a fotit přesnějc a samozřejmě efektivnějc. A úplně úplně nakonec, věc, která se v podstatě nikde neuvádí... závěrka 60D má naprosto luxusní zvuk při kterým se mi pokaždý rozzáří úsměv na tváři. Je to maličko úchylný, ale je to tak =D

Dodatkem k tomu ještě musím zmínit i několik drobností, který člověku nevědomky udělají dobře. Jednou z takových drobností je třeba stavovej displej na horní straně těla. Většina zkušených fotografů by mě asi na místě umlátila, že tomu říkám drobnost, ale jelikož s tím teprve začínám, moc toho využívat neumím a je to tedy spíš takovej znak vyšší třídy, občas i pomocník, ale většinou spíš jen stylovej doplněk. Takovým typickým stylovým doplňkem je naopak popruh, kterej je k tělu dodávanej. Málokdo tomu věnuje pozornost, ale zatímco popruh k 1100D měla logo Canonu jen chabě natištěný (a taky mi to proto hodně vybledlo), popruh k 60D má logo Canonu a navíc i číslo modelu poctivě vyšitý. Další velice šikovnou drobností je jeden ovládací prvek 60D. Na mysli teď mám kolečko. Myslím, že mluvím za všechny, co s ním přišli do kontaktu, když řeknu, že kdo jednou zkusil, už si bez kolečka focení neumí představit. Naprosto hladký, rychlý a příjemný prohlížení fotek a další funkce, které kolečko má... to je něco, co mi hodně zpříjemňuje život. No a poslední drobnost, která mě teď napadá je nabíječka na baterku. Někde je to možná samozřejmost, ale mě příjemně překvapilo, že je na nabíječce ukazatel nabití. Pokud je baterie na 25%, bliká světýlko jednou, pokud je na 50%, tak dvakrát, pokud na 75%, tak třikrát a když je baterka 100%, tak to světýlko svítí bez přerušení. Velice příjemný při odhadování času dobití.

               

No a když už jsem tedy čerstvým vlastníkem 60D, tak jsem si řekl, že zkusím rovnou i novej žánr, produktovou fotografii. Udělal jsem si doma z velkýho papíru, bílýho stolku a všech možnejch lampiček takový improvizovaný studio a začal fotit. S bleskem, bez blesku, s odraznejma papírama. Fotil jsem samozřejmě starou 1100D, ale šlo hlavně o zkušenosti a šikovnost než o techniku. Několik fotek jsem dle obsahu logicky fotil dokonce třetím foťákem, tatíkovou Leicou. A zjištění? Samotný neupravený fotky bych na veřejnosti v životě ukázat nemohl. Po pořádný úpravě v Lightroomu jsou už celkem fajn, nicméně k bezchybným fotkám mám ještě pořád hodně daleko. A taky jsem zjistil, že jsem opravdu rád, že mám teď tu svoji krásnou a těžkou šedesátku. Fotit s kompaktíkem Leicou bylo sice krásně elegantní, ale zároveň hrozně nepraktický. Jak je to takový titerný, tak se mi s tím normálně klepaly ruce, blesk to má samozřejmě dost slabounkej, nepolohovatelnej a malej a o nějakým pokročilejším nastavení... no asi to má, ale fakt jsem to nemohl najít =D Nicméně výsledek až tak hroznej není. Zlatej RAW.

Abych to tedy nějak stylově zakončil, musím říct, že se mi koupí Canon EOS 60D splnil sen, kterej jsem měl minimálně poslední půlrok. Samozřejmě vím, že fotografii nedělá technika, ale fotograf, nicméně myslím, že posun ve zkušenostech si žádá i posun v technice... a jak říká klasik... tak je to správně, tak to má být. Hurááá na další focení =)