Mafia: The City Of Lost Heaven

Upozornění! Tato sekce je už pěkně stará, přesto jsem si ji z nostalgie ponechal. Berte tudíž vše trochu s nadhledem. Bývala to tehdy skvělá hra - a pořád je, přestože na dnešek vypadá hrozně a už i vyšla dvojka..

MAFIA je 3D akční hra, viděná pohledem třetí osoby. Hráč přijímá roli gangstera v jednom americkém městě třicátých let minulého století a dostává tak možnost prožívat gangsterův vzestup i pád. Ve vzrušujícím příběhu lidského hladu po moci mu je umožněno prožít všechno, co bylo součástí života v podsvětí oné bouřlivé doby: bláznivé automobilové honičky, pašování alkoholu, nájemné vraždy, bankovní loupeže.

Příběh hry se odehrává v obrovském a zcela funkčním městě, k dispozici je více než 60 vozidel a 20 misí naplněných strhující akcí. MAFIA je vyvíjena společností Illusion Softworks – tvůrci cenami ověnčené hry HIDDEN AND DANGEROUS.


Platforma: PC, CD-ROM
Datum vydání: srpen 2002 / v ČR únor 2004
Minimální konfigurace: procesor 500 MHz, 96 MB RAM, 1800 MB HDD, 8 MB 3D
Doporučená konfigurace: procesor 1 GHz, 256 MB RAM, 32 MB 3D karta
Vydavatel: Take2 InteractivePŘÍBĚH    |     Postavy    |     Zbraně    |     Autíčka    |     Foto


Hlavní hrdina, Thomas Angello, je taxikář, který je rád, že má v době krize práci. Jeho spokojenost však netrvá dlouho. Čirou náhodou totiž zachrání členy mafiánského gangu před jistou smrtí z rukou jejich konkurence. Do jeho taxíku vskočí dva, stíhaní svými nepřáteli, a donutí ho setřást pronásledovatele. A jelikož je Tom (vy) opravdu vynikající řidič, podaří se to.

Když zachránění gangsteři vidí, jaký je řidič, nabídnou mu práci pro svého mafiánského šéfa, Dona Salieriho. Tom nejprve odmítne, ale zabijáci Dona Morelliho - úhlavního nepřítele Dona Salieriho – se touží pomstít každému, kdo zkříží jejich plány a tak Tom za dramatických okolností o svůj taxík přijde a ztrácí tak svůj jediný zdroj obživy. Jediný způsob, jak si tedy nyní zachránit život, je přidat se k lidem Dona Salieriho. Vidina fronty na polévku je pro něj dost nepřijatelná a tak Tom přijme práci, kterou mu „Rodina“ nabídne.

Zpočátku se mu jeho nová práce líbí a být gangsterem docela taky. Dává mu to možnost pomstít se Morelliho mužům, o peníze nouzi nemá a jediné co musí dělat, je občas někoho naučit dobrým způsobům tak, že buď pohrozí nebo rovnu nařeže. Lidé ve městě ho respektují a jednoho dne se dokonce seznámí s milou dívkou, za nějaký čas se vezmou a mají dítě.

Tom však postupně začíná vidět také stinnou stránku své práce: vraždy, nebezpečné přestřelky, bláznivé honičky v autech, kdy i ta nejmenší chybička může znamenat smrt. Opravdové zděšení ze své práce však zažije až tehdy, když má zlikvidovat lidi, které osobně zná a které má rád. Nejdříve má totiž přikázáno zabít přítelkyni své vlastní ženy a později dokonce dostane rozkaz zabít účetního Rodiny, který spolupracuje s policií, aby ochránil své milované … Tom má respekt Rodiny, a nikdo ho tedy nepodezírá, že by snad neplnil své rozkazy do posledního písmene, i když tomu tak skutečně někdy není. Nic však netrvá věčně...Příběh    |     POSTAVY    |     Zbraně    |     Autíčka    |     Foto


Thomas Angello
Hlavní hrdina, za kterého budete celou dobu hrát a přežívat. Je to příjemný a zdvořilý člověk, který má v Rodině velký respekt. Původně je Tommy taxikář, později se stane ridičem a nakonec profesionálním zabijákem sicilské mafie.
Don Salieri
Hlava Rodiny, pro kterou Tom pracuje. Salieri již hodně prožil a v jeho životě není mnoho věcí, kvůli kterým by se rozčiloval. Je to jeden z těch mafiánů, pro které peníze již nejsou hlavní motivací pro budování postavení. "Chůze přes mrtvoly" není jediná metoda, kterou používá pro dosažení svých cílů. Jeho motto je „obchod na prvním místě“ a tomu musí někdy ustoupit i přátelství.
Paulie
Tomův šéf. Je menší postavy a plný energie. Je to cholerik, který někdy reaguje naprosto nevypočitatelně. Když si však někoho oblíbí, je to ten nejvěrnější z přátel, jaký může existovat, a dá se na něj vždy spolehnout. S Tomem si padli do oka hned při prvním setkání a stali se z nich opravdu dobří přátelé. Často pracují spolu.
Sam
Další Tomův kolega - velký a příjemný chlapík. Působí dojmem laskavého člověka, s přátelským úsměvem. Přes svoje rozměry je nesmělý, trošku neohrabaný. Moc toho nenamluví. Pracuje často s Tomem a Paulim a jsou dobří přátelé.

Frank
Consiglieri (poradce) rodiny Dona Salieriho a učetní mafie. Je to Donův nejbližší přítel a rádce. Ve hře se objevuje vždy při briefingu a jednou i zadává úkol. Bohužel Frank asi v polovině hry rodinu podvede, ale to už bych prozrazoval moc =)
Ralph
Ralph je totálni koktavý idiot, ale v autech se vyzná. Je to Donův automobilový expert a potkávat ho budete před každou misí, kdy vám ukáže jak ukrást další auto což potom můžete uplatnit v Jízdě.
Vincenzo
Stejně tak jako je Ralph expert na auta o Vincenzovy se dá říct, že je to expert přes zbraně výbušniny a jiné ničivé předměty. I jeho budete potkávat téměř před každou misí a oproti Ralphovi má výhodu, že to není idiot =)
Luigi
Hospodský Salieriho baru. Po celou dobu hry je za pultem a leští si skleničky a kdykoliv s ním chcete promluvit opakuje věty "Promiň Tome, ale teď nemám čas, promluvíme si večer" nebo "Promiň Tome, ale nevím kam bych dřív skočil" ...celkem nudný patron a kromě baru s ním nemáte nic společného.

Sára
Luigiho dcera, která vypomáhá v baru a po noční procházce s Tomem se do něj (vás) zamiluje. Později se s Tomem vezmou a mají dceru.Ve hře se objeví jenom zřídka, ale občas se o ní přecejen mluví.
Lucas Bertone
Lucas je kamarád Ralpha a je to, co se týče aut, největší frajer ve městě. On sám do hry zasahovat nebude, ale po některých misích k němu můžete zajet, udělat pro něj nějakou tu službičku a on vás za to naučí ukrást auto a navíc vám i řekne, kde si ho později můžete ukrást. Ohledně dobrých a výkonných aut je to mnohem lepší člověk než Ralph.
Norman
Typický představitel tvrdé americké školy detektivů. Nepříjemný a neupravený hulvát, který dělá dojem, že všemi okolo sebe pohrdá. Tom mu vypráví svůj životní příběh a je nutné říci, že to pro něj není nikterak snadné.Příběh    |     Postavy    |     ZBRANĚ    |     Autíčka    |     Foto


Colt Detective Special

Bubínkový zásobník na 6 ran, max. 36 nábojů. Ve hře je to asi nejslabší zbraň a v misích ji použijete snad jen na parníku. Někoho zabít, znemená skoro jeden zásobník pryč, učinná je akorát na velmi krátkou vudálenost. Vřele nedoporučuji.

Colt 1911

Krátká, 7 ran, max. 49 nábojů, ráže 9mm. Výborná pistole pro každou příležitost. Zastává kombinaci přesnosti a výkonu. Nekope a dovoluje přesnou a dostatečně rychlou palbu. Silná jak na dálku tak na blízkost. Radím vám, mějte ji stále při sobě...já ji miluju =)

Smith & Wesson Model 27 Magnum

Krátká, 6 ran, max. 36 nábojů, ráže 9mm. Standardní policejní výzbroj. Je jen o něco málo horší, než Colt 1911. Trošku víc hází, za to účinek o dost větší. Bohužel na dálku je dost nepřesná

Lupara - upilovaná brokovnice

Dlouhá, 2 rány, max. 20 nábojů. Stylová, sicilská, mafiánská zbraň pro taktické použití. Přestože se řadí mezi dlouhé zbraně, je krátká, má seříznutou hlaveň a díky tomu obrovský rozptyl broků. Na blízkost je to dokonalá zbraň, není možné minout. Na dálku je ve většině případů nepoužitelná. Bohužel po dvou ranách se hrozně dlouho nabíjí.

Pumpovací brokovnice

Dlouhá, 8 ran, max. 40 nábojů. Nebezpečná zbraň v rukou nepřítele, hlavně když je s touto zbraní blízko vás. Na dálku je taky dost nepoužitelná a navíc moc dlouho přebíjí mezi jednotlivými střelami. Její hlavní výhoda oproti ostatním zbraním je ale, že při znovunabití se zásobník nevyhazuje, proto nabíjejte jak jen to jde dokud na to máte čas.

Thompson 1928

Dlouhá, 50 ran, max. 250 nábojů. Super zbraň, řekl bych, že dokonce nejlepší v celé hře, vhodná pro každou situaci. S touto zbraní se vyplatí střílet po malých dávkách, nikoli držet tlačítko myši. Když totiž střílíte v kuse, zbraň se zvedá a promrháte tak zbytečně moc kulek. Velikou dávku bych volil jen tehdy, když vám nepřítel zabere většinu obrazovky a nejde minout =)

Puška US Rifle M1903 Spriengfield

Dlouhá, 5 ran, max. 35 nábojů. Ve hře se vyskytuje velice zřídka. Střelba je pomalá, ale mimo sniperky je to nejpřesnější zbraň na dálku. Škoda jen, že nemá optiku. Na blízko je tato zbraň naprosto nepoužitelná.

Sniperská puška Mosin-Nagant 1891/30

Dlouhá, 5 ran, max. 10 nábojů. Tato zbraň je ve hře velice vzácná a setkat se s ní můžete pouze na dvou místech. Za pomoci klávesy "S" přepnete na optiku pomocí niž můžete zabíjet přesně na obrovskou vzdálenost. Stačí jedna rána do hlavy a je hotovo. Na blízkost je bohužel nepoužitelná.

Granát a Molotov Koktejl

U sebe můžeš mít maximálně 4 kusy. Po vyhození granát chvíli skáče a pak exploduje. Můžete nastavit sílu hodu držením levého tlačítka myši. Naopak Molotovy začnou ihned po dopadu hořet. Když vás mezitím někdo zasáhne, muste znova.


Příběh    |     Postavy    |     Zbraně    |     AUTÍČKA    |     Foto


60 realistických vozidel

V této hře bude asi šedesát různých druhů a typů vozidel a u každého bude navíc výběr z různých barev. Většina automobilů bude presentována ve škále modelů: kupé, limuzíny, kabriolety a sportovní vozy. K dispozici budou též účelová vozidla, např. dodávky.

 

Realistická simulace

Při kalkulacích reakce a chování vozidel bereme v úvahu skutečné parametry vozidel: maximální rychlost, akceleraci, maximální otáčky a výkon, převodový a ventilový poměr, hmotu a její distribuci na osy, druh suspenze, koeficient tření, atd. Všechny tyto hodnoty a faktory jsou u našich vozidel stejné jako u vozidel skutečných. Je samozřejmé, že během honiček musíme brát v úvahu též odolnost karosérií vozů. Každý model vozidla by se tudíž měl diametrálně lišit od ostatních vozidel. Některé automobily budou poněkud pomalejší ale robustnější, zatímco jiná auta budou velmi rychlá zato jejich karosérie nebudou příliš odolné při nárazech, apod.

 

Hratelnost

Hratelnost rozhodně zůstává naší prioritou číslo jedna, a z tohoto důvodu bude ovládání upraveno tak, aby umožňovalo akční styl řízení vozidel. Snažíme se dosáhnout ještě lepší ovladatelnosti a reakcí vozidel než je v GRAN TURISMO – což je pravděpodobně nejlepší hra tohoto druhu, která byla dosud vytvořena. Navíc, auta se budou deformovat a budou poškozována opravdu realistickým způsobem. Na povel hráče bude pasažér schopen střílet na nepřátele z okénka jedoucího vozidla.Příběh    |     Postavy    |     Zbraně    |     Autíčka    |     FOTO


Mapa města Lost Heaven

Pro zvětšení mapy na rozměry 2000 x 1252px na ní stačí kliknout. Přeju hezký koukání =)

Všechny následující fotky jsou screenshoty ze samotné hry. Vybíral jsem zezačátku víceméně takový momenty, aby si o této hře mohli udělat obrázek i ti co ji nikdy nehráli (a nevědí o co přichází =).Postupem času sem ovšem přibyly i fotky, které jsou spíš pro pobavení než pro cokoliv jinýho. Všechny fotky jsou v rozlišení 1000 x 800 px.

Mise:

Tato část hry je jádrem celé Mafie. Postupně se prokousáváte dvaceti misemi až ke konci.


Jízda:

V této části hry, jak již napovídá název, nemáte žádné povinnosti a můžete si jen tak volně jezdit po městě. Jízda je uvolněná k hraní již od začátku hry, ale postupem času, jak se prokousáváte misemi, se otevírají další a další možnosti a vylepšení této části. Máte zde konečně i reálné peníze za taxikaření nebo zabíjení mafiánů =)

Trochu jsem si včera hrál s extrémně odolným
autem "Black Metal 4WD". No a když už jsem si
tak neohroženě pohrával s policií tak mě napadlo,
že udělám pár fotek ať z toho taky něco máte =)


Extrémní jízda:

Poslední z trojice se otevře až po úplném dokončení základní hry, tedy všech přibližně dvaceti misí. Smyslem extrémní jízdy je, že zde stojí devatenáct chlapíků, co vám nabízí za splnění určitého úkolu bonusový auta - většinou skvělý prototypy. Mafii jsem sice dohrál již několikrát, ale některé úkoly zde mi pořád dávají zabrat. Chtěl bych se tu tedy alespoň trochu pochlubit osmnácti auty, které jsem již získal. Zbývá ještě jedno...

Většinu poznatků jsem čerpal z vlastních zkušeností s touto skvělou hrou, přesto bych lhal, kdybych tvrdil, že je to všechno jenom moje práce. Čerpal jsem z mnoha stránek o Mafii...počínaje oficiálními až po desítky fanklubů. Zde bych proto chtěl uvést odkazy na většinu z nich Některé jsou opravdu super. Děkuju za inspiraci a občas i materiál.

mafia-game.cz mafia.bonusweb.cz mafia.czech-games.net mafia.scorpions.cz mafia-forever.wz.cz mafia.czechian.net
Mapa stránek | © Filip Vostrý 2005-2019, všechna práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu, textu nebo fotografií je bez souhlasu autora zakázáno. | Výměna odkazů