Jihofrancouzské město Carcassone je pověstné svým jedinečným opevněním, které se vyvíjelo od římských dob až po časy rytířů. Hráči se vydávají se svou družinou na cesty a louky, do měst a kláštěrů, aby hledali štěstí kolem Carcassonne.Vzhled krajiny je v jejich rukou a strategické rozmístění družiníků, ať už sedláků, lupičů, mnichů nebo rytířů, určuje cestu k úspěchu.

Rozjetá hra se základní verzí Carcassonne je stolní desková hra moderního typu, jež byla vyvinuta s cílem nejen pobavit, ale také rozvíjet taktické a strategické dovednosti, analytické myšlení a fantazii. Od jejího uvedení v roce 2001 se jí prodalo milion kusů a oblíbily si ji tisíce dětí i dospělých.

Pokládáním jednotlivých kartiček postupně vzniká podoba krajiny s městy a kláštery, cestami a loukami a je každým tahem větší. Za pomocí svých družiníků - rytířů, mnichů, sedláků a lupičů - rozšiřují hráči svůj vliv na další a další území, aby tak získali co nejvíc bodů. Body se získávají v průběhu i na konci hry, takže do poslední chvíle není jistý vítěz. Celých 30–45 minut, které hra trvá, tak provází napětí a zdravá bojová nálada. Velkou výhodou Carcassonne je také to, že nikdo nemůže být v průběhu vyřazen.

V současné době je na trhu několik rozšíření základní hry Carcassonne. Každé z nich přináší nové variace a taktické možnosti. Doporučená věková hranice je osm let, ale v základní verzi zvládají hru i mladší děti. Zato se všemi dodatky potrápí i některé dospělé.

Základní charakteristika:

Samostatné a paralelní verze hry Carcassonne:

Základní (modrá) verze Lovci a sběrači (zelená) Hrad (oranžová) Objevitelé (světle modrá) Město (dřevěná)

Originální hra Carcassonne, jak jsem již uvedl nahoře, vznikla v roce 2001 a je na prvním obrázku (zleva). Jelikož byl její herní systém natolik úspěšný, rozhodlo se o tom, že vzniknou i další čtyři verze. S velmi podobným, přesto odlišným systémem hraní tak vznikly hry Carcassonne: Lovci a sběrači, Carcassone: Hrad, Carcassonne: Objevitelé a Carcassonne: Město. Těmto čtyřem "rozšířením" se zde věnovat nebudu, jenom bych chtěl upozornit, že nepatří pod základní, modré Carcassonne a nedají se s ním nijak spojovat. Jsou to naprosto samostatné hry s odlišným zůsobem hraní i odlišnými kartičakami a figurkami atd. Jejich ceny se pohybují stejně jako u základní verze, někdě kolem 500-600 korun. Poslední, město, je pak ještě o něco dražší, protože má hradby a krabici ze dřeva.

Děti z Carcassonne Hrad Děti z Carcassonne

Naprostou novinkou ve světě Carcassonne je její nová verze pro nejmenší s názvem Děti z Carcassonne. Hra je velice zjednodušená, aby si ji mohli užít i nejmenší děti (oficiální zdroj uvádí již od 4 let), přesto si stále udržuje nádech originálního Carcassonne.
Není zde ovšem žádné bodování, žádné taktizování a už vůbec zde není potřeba dospělá vychytralost. Vše záleží na náhodě a jaké si jednotliví hráči vytahují kartičky... na každé jsou totiž nakreslené děti z Carcassonne v jednotlivých barvách. Když pak jakýkoliv hráč tuto kartičku přiloží, umístí na ní své figurky všichni, kteří na kartičce uvidí svoji barvu. Vyhrává pak ten, který se první zbaví všech figurek. Záležitost je to tak na dvacet minut, ovšem co bysme pro své ratolesti neudělali.

Originální Carcassonne a jeho rozšíření:

Rozšíření ke hře Carcassonne je
celkem 12. V podstatě by se dala
rozdělit na tři skupiny. Tři základní -
Hostince, Kupci a Princezna,
čtyři další - Věž, Opatství a starosta,
Katapult a Král, Hrabě a Řeřka II.
a na pět mini-rozšíření - Řeka I, Řeka II,
Král, Kataři a Hrabě z Carcassonne. Větší rozšíření se prodávají v krabicích o velikosti asi 3/4 základní (dvě štíhlá jsou asi polovina základní) a mini-rozšíření v malinkatých krabičkách, o rozměrech akorát jedný kartičky na výšku i šířku.

Základní Carcassonne (2001)
Hostince a katedrály (1.) (2002)
Kupci a stavitelé (2.) (2003)
Princezna a drak (3.) (2005)
Věž (4.) (2006)
Opatství a starosta (5.) (2007)
Král, hrabě a řeka II. (6.) (2007)
Katapult (7.) (2008)
Král (2003)
Řeka I. (2001)
Řeka II. (2005)
Kataři (2004)
Hrabě z Carcassonne (2004)

Základ

Základní verze hry Carcassonne je základ celé hry a bez ní nemůžete ani pomyslet na hraní nebo kupování jiných rozšíření. V ČR je oficiální cena nějak kolem 600 Kč, ale při troše hledání by se dala sehnat i za cenu kolem 500 Kč. Ať už na netu nebo v kamenných obchodech. Myslím, že je zbytečné vám zde vypisovat celá zdlouhavá pravidla, když vám mohu jednoduše předložit pdf soubor s naskenovanými pravidly, která jsou přiložená v krabici.

Základní balení obsahuje:

- 72 kartiček krajiny
- 40 dřevěných figurek v pěti barvách
- počítací tabulku
- česká pravidla

Vlevo vidíte zmenšené čtyři stránky barevných, originálních pravidel, která si můžete stáhnout nebo jen prohlédnout ZDE. Upozorňuji, že soubor má 644 KB a nejlepší by bylo prohlížet ho v Adobe Readeru.

zpět na výběr rozšířeníHostince a katedrály (1. rozšíření)

Toto oficiálně první rozšíření bylo dlouho bez jména. Až po několika mesících dostalo jméno "Hostince a katedrály" podle jeho kartiček. V balení jsou totiž dva nové typy kartiček. Cesta, vedle které je umístěn hostinec s jezírkem a město, ve kterém je umístěna katedrála. Obě tyto novinky zvyšují hodnotu jednotlivých kartiček dotyčných cest a měst o jedna, ovšem v případě, že nebudou uzavřeny, nedostane majitel ani jeden bod. Víc se dozvíte v pravidlech.

Hostince a katedrály obsahují:

- 18 kartiček krajiny
- 8 figurek pro šestého hráče (šedivých)
- 6 bodových kartiček 50/100
- 6 velkých figurek ve všech barvách
- česká a slovenská pravidla

Vlevo vidíte dvě zmenšené stránky barevných, originálních pravidel, která si můžete stáhnout nebo jen prohlédnout ZDE. Nejlepší by bylo prohlížet je v Adobe Readeru.

zpět na výběr rozšířeníKupci a stavitelé (2. rozšíření)

Toto oficiálně druhé rozšíření přináší do hry Carcassonne asi nejvíce změň a vylepšení. První novinka jsou nové postavičky prasátek a stavitelů (od každé barvy po jednom). Prasata se pokládají na louky a dávají hráči o jeden bod víc za každé uzavřené město. Stavitele se naopak staví na města a cesty a zapřičinují dvojité tahy. Druhou novinkou jsou suroviny. Je zde dvacet nových kartiček se surovinami a další kartičky se samotnými surovinami, které každý hráč sbírá, aby za ně na konci hry dostal body...více v pravidlech, po zakoupení hry.

Kupci a stavitelé obsahují:

- 24 kartiček krajiny
- 20 kartiček surovin
- 6 stavitelů ve všech barvách
- 6 prasátek ve všech barvách
- česká pravidla

Vlevo vidíte dvě zmenšené stránky originálních pravidel, která si můžete stáhnout nebo jen prohlédnout ZDE. Nejlepší by asi bylo prohlížet je v Adobe Readeru.

zpět na výběr rozšířeníPrincezna a drak (3. rozšíření)

Poslední z řady "dejme tomu tradičních" hlavních rozšíření je Princezna a drak. Je to sice taky super řozšíření, kvůli kterému stojí za to obětovat pár stovek, ale na kupce to nemá. Toto rozšíření obsahuje tři novinky. Je jim drak, který požírá figurky, přes které přeletí, dále je zde víla, která ochrání figurky před drakem a dává majiteli několik málo bodů a nakonec je to již podle názvu princezna. Ta sice není nebezpečnější jak drak, ale je velice nepříjemné dostat kartičku s ní namalovanou v růžku. Svádí totiž rytíře a tak se jakákoliv figurka, stojící ve městě, kde je princezna, vrací zpět k majiteli. Více v pravidlech

Princezna a drak obsahují:

- 30 kartiček krajiny
- 1 figurka draka
- 1 figurka víly
- česká pravidla

Vlevo vidíte dvě zmenšené stránky barevných, originálních pravidel, která si můžete stáhnout nebo jen prohlédnout ZDE. Nejlepší by asi bylo prohlížet je v Adobe Readeru.

zpět na výběr rozšířeníVěž (4. rozšíření)

První ze "štíhlých" rozšíření se jmenuje Věž. Dostal jsem ho teprve nedávno (12/09), takže jsem se s ním ještě úplně nesžil. Už teď ale můžu s jistotou říct, že mi největší radost udělala velká konstrukce věžě z tvrdého papíru. Parádně se do ní ukládaj kartičky (i když se tam všechna rozšíření nevejdou) a ještě to vypadá stylově. Jinak je v balení 18 kartiček s půdorysem věže a 30 dřevěných věžiček, který se daj skládat na sebe. Smyslem hry je jak jinak, než opět škodit soupeři a to tak, že mu v okolí věží sežerete všechny figurky v dosahu věže.

Věž obsahuje:

- 18 kartiček krajiny se základy věže
- 30 dřevěných věžiček
- 20cm věž z tvrdýho papíru

Vlevo vidíte zmenšená pravidla, která byla přiložena v krabičce. Jsou ručně naskenovaný, proto prosim o schovívavost ohledně kvality. Prohlídnout nebo stáhnout si je můžeze zde (1.část) a zde (2.část). Tyto soubory jsou ve formátu jpg.

zpět na výběr rozšířeníOpatství a starosta (5. rozšíření)

Páté rozšíření, rozšíření v sytě oranžé krabici, se jmenuje Opatství a starosta a přináší do hry hned několik nových "vylepšení". Bohužel, je to jedno z mála rozšíření, které nevlastním, na druhou stranu mě ovšem již přečtení pravidel mírně od jeho koupě odradilo. Abyste rozuměli, toto rozšíření obsahuje tři nové věci. Kartičky opatství, tedy trošku morbidně upgradovaný kostely, figurky statků, tedy upgradovaný a navíc i mírně vychcaný prasata z kupců, vozy, které fungují jako obyč. figurky, akorát se dají po ukončení rovnou přesunout jinam a starostové. Ti mě jako jediní zaujali. Starosta ve městě má totiž takovou váhu, kolik je ve městě erbů... bude se s ním tedy zajímavějc bojovat o města. Celkově je to ale hodně nových pravidel a hra se tak stává pro nově příchozí ještě zamotanější. Přesto se nenechte odradit a vyzkoušejte...

Opatství a starosta obsahují:

- 12 kartiček krajiny
- 6 kartiček opatství
- 6 figurek starostů
- 6 figurek vozů
- 6 figurek statků

Vlevo vidíte zmenšené čtyři stránky barevných, originálních pravidel, která si můžete stáhnout nebo jen prohlédnout ZDE. Nejlepší by asi bylo prohlížet je v Adobe Readeru.

zpět na výběr rozšířeníKrál, hrabě a řeka (6. rozšíření)

Toto zřejmě poslední "pořádný" rozšíření rodiny Carcassonne v sobě již podle názvu kombinuje několik minirozšíření, která jsem si před vydáním tohoto kompletu musel já osobně koupit na několika místech a nutno podotknout, že i mírně dráž. Do té doby totiž většina z nich nebyla volně k dostání. V krabici naleznete 4 minirozšíření: Řeku II., Hraběte z Carcassonne, Krále a lupiče a navíc i nové rozšíření Kacíři a kultovní místa. Pro ty, kteří s Carcassonne začínají nebo v minulosti neměli dostatek vůle skompletovat všechna minirozšíření, je vydání tohoto rozšíření doslova požehnáním. Přiložené papíry shrnují pravidla všech 4 přiložených přiložených minirozšíření a jsou tedy i notně delší. Tímto bohužel - nejspíš - éra rozšířování hry Carcassonne končí... užijte si to.

Král, hrabě a řeka obsahuje:

- 1 figurka hraběte
- 12 kartiček města Carcassonne
- 7 kartiček (Král a lupič)
- 5 kartiček (Kacíři a kultovní místa)
- 12 kartiček (Řeka II.)
- česká pravidla

Vlevo vidíte zmenšené čtyři stránky barevných, originálních pravidel, která si můžete stáhnout nebo jen prohlédnout ZDE. Nejlepší by asi bylo prohlížet je v Adobe Readeru.

zpět na výběr rozšířeníKatapult (7. rozšíření)

V pořadí již sedmé rozšíření a druhé ze série "štíhlých" nese jméno katapult. Je to bohužel jedno z mála rozšíření, které dosud nevlastním, proto se uchýlím k oficiálnímu textu. Ten praví, že Carcassonne s tímto rozšířením konečně není pouze o taktice a vychytralosti, ale i o šikovnosti. Do města (kraje) Carcassonne totiž zavítal jarmark a s ním i největší a nejzajímavější atrakce, obří katapult, který dokáže vystřelovat i lidi. Ne vždy to však dopadne podle očekávání... a v tomto okamžiku do toho vstupuje hráč a jeho šikovnost. Katapultem se samozřejmě katapultují speciální kartičky, kterých jsou čtyři druhy. Je pak jen na vás zda katapultací kartiček uškodíte soupeři nebo se sami potopíte.

Katapult obsahuje:

- 18 kartiček krajiny s jarmarkem
- 24 katapultovacích "tokenů"
- 1 speciální pravítko
- 1 dřevěný katapult

Vlevo vidíte zmenšená pravidla, která jsou bohužel stále v angličtině, jiná se mi nepovedlo sehnat, a která si můžete stáhnout nebo jen prohlédnout ZDE. Nejlepší by asi bylo prohlížet je v Adobe Readeru.

zpět na výběr rozšířeníKrál a lupič


Toto mini-rozšíření bohužel neseženete volně v ČR. Prodává se totiž pouze jako bonus ke hře Carcassonne Hrad. Kdo si tedy chce zahrát s králem, musí si koupit celej hrad za 600 Kč nebo ho sehnat někde v zahraničí. Přesto vám zde v rychlostí vysvětlím co a jak. V balení naleznete dvě novinky. Krále a loupežníka. Král podporuje města a loupežník cesty...Přesná a úplná pravidla jsou ve formátu .txt. (ještě bych chtěl upozornit, že balení obsahuje i pět kartiček pro Lovce a Sběrače)

Král a lupič obsahuje:

- 1 kartičku krále ,1 kartičku lupiče
- 1 kartičku šamana
- 5 kartiček krajiny
- 4 kartičky krajiny pro Lovce a sběrače

Hrabě z Carcassonne


Mini-rozšíření Hrabě z Carcassonne se v ČR prodává již od února 2006 a najdete ho ve všech alespoň trochu specializovaných obchodech za 99Kč. Jako ostatní i Hrabě se prodává v malé krabičce o rozměrech akorát jedné kartičky. Najdete v něm německá originální pravidla, česká černo-bílá pravidla, fialovou figurku a dvanáct kartiček, které jsou ze zadu očíslované. Hrabě z Carcassonne se používá místo počáteční kartičky a v následné hře slouží k lstivému uzavírání soupeřových věcí a následné přemísťování figurek na město. Více v pravidlech, která si můžete prohlédnout ve formátu jpg... První část a druhá část.

Hrabě z Carcassonne obsahuje:

- 1 figurku hrabětě
- 12 kartiček města Carcassonne

Řeka I.Toto mini-rozšíření, bohužel, stejně jako některá další v ČR není samostatně k dostání. Jediná možnost jak se k němu dostat je koupit si Carcassonne Hrad (jelikož je tam jako bonus) nebo si zajet do Německa a hledat ho tam. Jinak Řeka I. se stejně jako Hrabě z Carcassonne používá místo počáteční kartičky. Dá se s Hrabětem kombinovat a ikdyž jsem už někde četl, že se to moc nedoporučuje, já si myslím, že to může bejt výborný zpestření. Hlavní rozdíl oproti Hraběti je ten, že se kartičky řeky nejdřív zamíchají, pramen a jezero se dají mimo a jednotlivé kousky řeky se postupně tahají a hráči tak mohou postavit pokaždé jiný tvar. Navíc můžou na svoji přiloženou kartičku dát panáčka. Kompletní pravidla si můžete přečíst ve formátu .txt.

Řeka I. obsahuje:

- 12 kartiček krajiny s řekou

Řeka II.


No a máme tu další řeku. Tentokrát s pořadovým číslem 2. Nevím co vedlo autora k vytvoření další řeky, každopádně co vám o ni mohu říct já, je, že v ČR ji zatím nenajdete. Můžete to zkusit v Neměcku nebo v Anglii... oboje velmi po ruce =) Jedná se o podobných 12 kartiček jako obsahuje první řeka a stejně jako první řeka a Hrabě i toto rozšíření se dá použít místo počáteční kartičky. Kombinace Řeky I, Hraběte z Carcassonne a Řeky II. sice na první pohled vypadá jako nemožná, ale opak je pravdou. Všechno se dá kombinovat a rozšířit tak hru hodně do stran a ještě před samotným hraním využít všechny svoje figurky. Pravidla jsou sice stejná jako u první řeky, přesto vám je ve zde ve formátu .doc předkládám k prohlédnutí.

Řeka II. obsahuje:

- 12 kartiček krajiny s řekou

KatařiPoslední a zároveň nejmenší rozšíření ke hře Carcassonne jsou Kataři. Bohužel ani toto rozšíření není dodnes dostupné v ČR a dokonce i v Německu je na prodej pouze s Almanachem, který stojí kolem 200 Kč, ale hlavně je v celý němčině =/ Mnoho lidí si řekne, že to už opravdu není rozšíření....čtyři kartičky, k čemu? Ale pozor...tyto kartičky, ač se nezdají, jsou poměrně vlivné. Přidáním kartičky města s Katary sníží hodnotu každé jeho kartičky ze dvou bodů na jeden. Katedrála to sice opět zvedne na dva, ale přesto to hodně poškodí majitele. Takovýmto manévrům s katarskými kartičkami se říká obležení. Navíc existuje i zásobování a útěk. Více ale v kompletních pravidlech.

Kataři obsahují:

- 4 kartičky se zbořeným městem
- zřejmě i německá pravidla
- s největší pravděpodobností i Almanachzpět na výběr rozšířeníOsobně se s touto světoznámou a velmi oblíbenou hrou poprvé setkal někdy začátkem roku 2005, kdy mě máti příjemně překvapila a přitáhla domu novou, pro mě tehdy neznámou společenskou hru. Občas jsme si to zahráli, ale jelikož jsem jedináček, většinu času to leželo opuštěné ve skříni. Teprve začátkem léta 2006 jsem to zase vytáhl a navíc si i koupil další rozšíření... Měl jsem tenkrát hodně velkou chuť posbírat všechno, ale do dneška se mi to nepovedlo a jelikož sem tam i výjde nějaký nový rozšíření, ani tyto stránky už nejsou stoprocentně aktuální. Třeba to někdy dodělám - až mě to zase chytne.
Dole vidíte sedm podomácku vytvořených fotek hry Carcassonne. Uplně na závěr, bych vám chtěl ještě poskytnout doporučení. Budou to stránky carcassonne.cz. Najdete tam uplně vše co byste o této hře měli vědět, přáli si vědět a mnoho, mnoho dalšího.

Moje krabice Hrabě Hrabě Hrabě Všechny kartičky Všechny figurky Všechny figurky